Kahve

7 FARKLI KAHVE ÇEKİRDEĞİ VE ÖZELLİKLERİ

kahve kokteyli

Kahve ! Yorgun anların kurtarıcısı, kokusu ve tadıyla bizleri kendine çeken içecek! Kahve hayatımızda 1200-1300 yıldır var ama insanlık tarihinin en eski içeceklerinden biri gibi geliyor. Öyle ki kahve 70’e yakın ülkede yetiştiriliyor. Ülkemizde son yıllarda kahveye olan ilgi de artmıştır. Ama kaçımız gerçekten ne içtiğimizi biliyor? Kaç tane kahve çekirdeği türü vardır ve özellikleri nelerdir? Size konuya kesin bir bakış sunalım…

Başlıca kahve çekirdeği türleri

kahve çekirdeği

Öncelikle 3 ana kahve çekirdeği türü vardır. Bu kahve çekirdeklerinin isimleri Robusta, Liberica ve Arabica’dır. Bu fasulyelerin alt türleri de vardır. Ancak bunlar ana fasulye türleridir. Bu tür fasulyeler işlenirken ve hasat edilirken farklı tatlar alırlar.

  • Liberica: Liberica, Arabica ve Robusta’ya kıyasla düşük verimli bir kahve türüdür.
  • Robusta: Diğer çeşitlere göre% 2,5 daha fazla kafein içeren bu kahve türü oldukça güçlü bir tada sahiptir.
  • Arabica: Düşük kafeinli ve daha yumuşak bir tada sahip olan bu kahve çekirdeği aromalı ve lezzetlidir. Dünyadaki kahvenin% 80’i bu tür çekirdeklerden üretilmektedir.

Şimdiye kadar üç ana fasulye türünü ele aldık. Şimdi sıra bu kahve çekirdeklerinin ülkelere göre özelliklerini öğrenme zamanı. Çünkü sıcaklık ve yükseklik gibi onlarca faktör kahve çekirdeklerinin lezzetini etkiler.

Vietnam – Robusta

Vietnam’daki savaştan etkilenmeyen tek şeyin kahve olduğunu bir dereceye kadar güvenle söyleyebiliriz. Vietnam’da insanlar güçlü bir tada sahip Robusta kahve çekirdeğini tercih ediyor. Aslında, Vietnam’ın Robusta’nın anavatanı olduğu söylenebilir. Vietnam, dünyanın en büyük kahve ihracatçıları arasındadır.

Robusta

Endonezya – Robusta ve Arabica

İlginç kahve türleriyle ilişkilendirildiğini sıkça duyduğumuz Endonezya, yılda 660.000.000 kg kahve üretiyor. Brezilya ve Kolombiya’ya göre kalitesi ve tadı soluk olsa da dünya kahve üretiminde önemli bir yere sahiptir.

Brezilya – Arabica

Bildiğiniz gibi Brezilya, en çok kahve üreten ülkelerden biridir. Brezilya’da 2016 yılında 2.594.100 ton kahve üretildi. Brezilya’da yetişen kahvenin bu kadar lezzetli olmasının sebepleri arasında geniş üretim alanları ve ürünün üstün kalitesidir. Brezilya’da üretilen kahve, asitliği düşük olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

Hindistan – Arabica ve Robusta

Arabica ve Robusta kahve çekirdekleri Hindistan’da bol miktarda yetiştirilmektedir. Ülkenin güney bölgesinde yetişen çok ünlü kahve çekirdekleri, yumuşak tadı ve yüksek asit seviyeleri ile bilinir.

Kolombiya – Arabica

Kahve üretiminde yılda 810.000.000 kg ile adil bir pay talep eden Kolombiya, Arabica kahve çekirdeğiyle lezzet açısından Brezilya’nın hemen gerisinde. Kolombiya’nın lezzetli kahve çeşitleri arasında Extra ve Supremo bulunmaktadır.


Etiyopya – Arabica

Etiyopya’da kahve kültürü MS 800’lü yıllara dayanmaktadır. Tarihsel bulgular bile kahvenin anavatanının Etiyopya olduğunu göstermektedir. Bir rivayete göre eski zamanlarda kahve çekirdeği yiyen keçiler dervişler tarafından gözlemlenirdi. Dervişler keçilerin yediği meyvenin suyunu kaynatıp içti. Yılda 384.000.000 kg kahve üreten Etiyopya, lezzetli kahve veren kahve ağaçlarına değer veriyor.

Uganda – Arabica ve Robusta

Uganda kahvesi, aroması ve şaraba benzer asitliği açısından Afrika kahvesine benzer. Ancak Kenya kahvesi veya Etiyopya kahvesi kadar popüler değil. Üretilen kahvenin çoğu ihraç ediliyor ve bu da ekonomiye önemli katkı sağlıyor. Uganda’da üretilen önemli kahve türleri arasında Bugishu bulunuyor. 

Bu makaleler de ilginizi çekebilir:

Hazır Kahve vs Filtre Kahve: Hangisi Daha İyi?

French Press Kahve Nasıl Yapılır (Adım Adım Kılavuz)

En Lezzetli Kahve Hangisi?

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %