Kahve

Bilmeniz Gereken Tüm Kahve Terimleri

 

65f6bac087685e4d9f7970591eeab9e0

Yerel bir kahve dükkanına gitmek bu günlerde biraz korkutucu olabilir. Pek çok içecek seçeneği ve süslü İtalyan isimleri ile tam olarak ne istediğinizi bilmek gerçekten zor. İçecekler üreticiye göre değişir. Bu nedenle, içeceklerini sipariş ederken tam olarak ne istediklerini belirtmek tüketiciye kalmış.

Mocha’nızı Macchiato’nuzdan ayıran şeyi bilmiyor musunuz? Endişelenmeyi bırakın ve okumaya başlayın. Bu kullanışlı kılavuz, bilmeniz gereken tüm kahve terminolojisiyle oluşturduk. Arkadaşlarınız bir sonraki soğuk demlemeyi tartıştıklarında, ne hakkında konuştuklarını artık bileceksiniz.

Affogato

Bu adı İtalyan restoranında bir tatlı menüsünden tanıyabilirsiniz. Affogato kelimesi   İtalyancada “boğulmuş” anlamına gelir. Bu popüler içecek, bir kaşık dondurma (genellikle vanilya) ve üstüne bir miktar sıcak Espresso dökülülerek hazırlanır.

Americano

Americano sıcak su ile seyreltilmiş Espresso’dur.

Cafe Au Lait

Eşit miktar süt ve kahve içerir, bol miktarda süt ile seyreltilmiş bir Espresso çeşididir.

Cappuccino

İyi yapıldığında, en sevdiğim kahve olan Cappuccino, adeta cennetten bir yudum. Bir bardak Espresso, köpüklü buharlı süt katmanı ile doldurulur. Köpük sütten daha fazladır ve toplam 230 ml den fazla olmamalıdır.

Cold Brew

Cold Brew, soğutulmuş kahvenin yapıldığı bir demleme işlemini ifade eder. Kahveyi soğuk hale getirmek veya buzla soğutmak yerine, Cold Brew tekniği öğütülmüş çekirdekleri en az 12 saat boyunca soğuk suda demler. Kahve demlendikten sonra, süzülür ve geriye kalan sadece sıvı bir kahve konsantresidir. Bu kahve su veya süt ile seyreltilir ve daha sonra buzlu kahve yapmak için de kullanılabilir.

Cortado

Cortado, bir bardak dolusu sıcak sütle hazırlanmış bir espresso çeşididir. Çok küçük bir içecek olan Cortado, toplamda en fazla 118 ml olmalıdır.

Drip Coffee

En yaygın kahve türü olan Drip Coffee, Amerika’daki lokantalarda bulunur. Bu bir French Press, filtre veya tezgah kahve makinesi ile yapılan çekirdek kahvedir. Drip Coffee, bir filtrede bulunan kavrulmuş, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin üzerine su dökülerek yapılır. Su tanelerden sızırken, çekirdeklerin özlerini ve yağlarını emer. Bir kapta toplanır, krema ve şeker ile servis edilir.

Espresso

Sıcak su, inanılmaz derecede ince filtrede, basınç altında yapılan yüksek konsantre kahve, bir Espresso’nun toplam kahve miktarı 60 ml den daha az ve oldukça güçlüdür.

Flat White

Toplamda 147 ila 210 ml arasında buğulanmış sütlü bir espresso. Flat White, temelde aynı içecek olduğu için Cappuccino’nun kız kardeşi gibidir, ancak köpük ve (Düz Beyaz bir katman) yoktur.

Latte

En az bir shot (veya daha fazla) buğulanmış sütle servis edilen bir bardak espresso. Bir latte, kafe au laitine benzer, ancak iki kat (veya daha fazla) sütü vardır.

Macchiato

Macchiato  kelimesi  İtalyancada “lekeli” anlamına gelir. İçecek, köpüklü süt işaretleri ile Espresso bardağında servis edilir, bu yüzden toplam sıvı 120 ml den daha azdır.

Mocha

Buğulanmış süt ve bir çeşit çikolata, şurup veya aroma ile karıştırılmış bir espresso.

Slow Drip

Başlangıçta Japonya’da geliştirilen özel bir damlama tekniği ile yapılan kahve türü. Sıcak su, bir filtre konisi üzerine yavaşça sabit ve ince bir akış halinde dökülür. Demlenmesi üç dakika kadar sürebilir ve genellikle çeşitli bölmeleri, benzersiz su ısıtıcılarını ve çoklu konileri içerir.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
1
Sevdim
1
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %