Genel

Dünyanın En Çok Çay Seven Ülkeleri

Dünya, kahveyi seven ve çayı seven insanlar olarak ayrılmış görünüyor . Görünüşe göre dünyada kahveden daha çok çay tiryakisi var. Aslında çay, sudan sonra en popüler ikinci içecektir. Peki bu bitkisel bitki nereden başladı? Birçok araştırmacı, çayın 3. yüzyılda tıbbi bir içecek olarak ortaya çıktığı Çin’den geldiğine inanıyor . Yaklaşık 1.300 yıl sonra, Çay, Portekizli tüccarlara tanıtıldı ve şu anda dünyanın büyük bir bölümünde bin yıldan beri alınıp satılıyor. Çay dünyanın her köşesine ulaştı ve bugün insanlar onu akla gelebilecek her şekilde içiyor. Bugün en büyük çay üreticileri Çin ve Hindistan’dır.. 2016 kişi başı çay tüketimine göre en çok çay içen ülkeler Türkiye, İrlanda ve İngiltere’dir.

1556455063389-cay

Türkiye

Listedeki 1 numara Türkiye ve diğer ülkelerdeki gibi tüketim oranı biraz artmıyor. Bu ülkede insanlar yılda 6 kg çay içiyor! Bu nasıl mümkün olabilir? Henüz 20. yüzyılda piyasaya sürülen çay, Türkiye’de en popüler sıcak içeceği oldu. Popülerlikteki bu sıçrama, kahve maliyetleri yükselmeye başlamasıyla çayın ithal edilmesinden ve böylece çayı daha ucuz bir alternatif haline getirmesinden kaynaklanmaktadır. İnsanlar güzel cam bardaklarda çay servis eder, böylece renk parlar.

İrlanda

Emerald Isle olarak bilinen İrlanda , soğuk, kuzey Atlantik Okyanusu’nun ortasında yer alır. Buradaki sakinlerin, gri, sisli kışları atlatmak için bir fincan sıcak, dumanı tüten çaya ihtiyacı var. Buradaki tüketim oranı 2,19 kg ve tercih edilen içecek siyah çaydır.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık çay tercihi için iyi bilinir ve ünlü “çay saati” dünyada popüler hale getirmiştir. İngiltere halkı her yıl 1.94 kg çay içiyor. İngiltere’de çay içmek, tüccarların içeceği üst sınıfa özel olarak tanıtmasıyla 18. yüzyılda başlayan uzun bir geçmişe sahiptir. Kahvaltı ve ikindi çayı süt, şeker ve bazen limonla servis edilir.

Sağlık için yararları

Yukarıdaki listede açıkça belirtildiği gibi, çay birçok farklı kültürün önemli bir parçasıdır. Çay içmenin sağladığı sağlık yararları göz önüne alındığında, son derece kabul gören durumu çok olumlu bir şeydir. Kanıtlar, çay tüketiminin birçok olumlu etkisine işaret ediyor ve eski Çin’in çayın tıbbi bir içecek olduğu konusundaki inançlarının doğru olduğu görülüyor. Çay yaprakları sağlıklı antioksidanlarla doludur ve kanser, diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltan maddeler içerir . Ek olarak, çay tüketmek, polifenollerin varlığından dolayı eklem iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir. Çay, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, kilo vermeyi teşvik eder ve zihinsel uyanıklığı artırır.

 

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %