Kahve

DÜNYANIN EN İYİ KAHVE ÇEKİRDEKLERİ (2020)

Roasted_coffee_beans

1) TANZANYA PEABERRY KAHVESİ

Mt. Meru ve Mt. Kilimanjaro, Tanzanya Peaberry kahve çekirdekleri, orta gövdeli ve lezzetli meyve tonlu asitliğe sahip parlak bir Arabica kahvesidir. En iyi Tanzanya kahveleri, derin ve zengin bir tada sahiptir, genellikle çikolataya yumuşayan ve ardından kahvenin kalıcı, tatlı yüzeyine karışan siyah frenk üzümü ipuçlarını ortaya çıkarır.

Orta boy bir rosto, çiçeksi ve karmaşık bir aroma sağlar ve genellikle ananas, narenciye veya hindistancevizi ipuçlarını gösterir. Lezzeti hassastır, bazen şarap notaları ve damakta kadifemsi bir his ortaya çıkarır.

2) HAWAİİ KONA KAHVESİ

En iyi Hawai Kona kahve çekirdekleri, Hawaii’nin Büyük Adası’ndaki Mauna Loa ve Hualalai Volkanlarının bereketli yamaçlarında deniz seviyesinden yaklaşık 2.000 fit yükseklikte yetiştirilir. Kona kahvesi, karmaşık aromalı zengin ancak hafif ve hassas tadı ile bilinir. Farklı çiftliklerin kendi markaları altında biraz farklı kahveleri olacaktır, ancak bir karışım olmamalıdır.

Orta gövdeli iyi dengelenmiş, parlak ve neşeli bir asitliğe sahip fincanda içilebilir. Kona kahvesi, genellikle tereyağlı, baharatlı nitelikler ve mükemmel aromatik bitiş ile ince şarap tonları ortaya çıkarır.

3) NİKARAGUA KAHVESİ

Listeye bu yıl yeni gelenlerden biri, çok sayıda yüksek puan alan kahveyi geliştiren Nikaragua. Bu en iyi orta Amerika ülkesinden elde edilen en iyi kahveler tipik olarak çikolata (bitter, neredeyse kakao benzeri) ve elma ve çilek gibi meyveler içerir. Daha koyu rostolar, çikolata ve meyveli tatları ifade eder.

4) SUMATRA MANDHELİNG KAHVESİ

Tam bir gövdeye ve düşük asitliğe sahip olan Sumatra Mandheling çekirdekleri en çok pürüzsüz içilen kahve olarak bilinir. Aynı zamanda tatlılığı ve otsu, dünyevi tadı ve karmaşık aromasıyla bilinir. Kahve, Toba Gölü yakınındaki kuzey orta Sumatra’daki Lintong bölgesinde yetiştirilmektedir.

Koyu bir kavurmada meydana gelen karamelizasyon, topraksı, otlu tada aracılık etmeye yardımcı olur.

Sumatra kahveleri, tam gövdeli ve az asitli olmaları ile bilinir, bu da onları burada belki de en iyi düşük asitli kahve seçeneği yapar.

5) SULAWESİ TORAJA KAHVE

Bu çok boyutlu kahve Sulawesi’nin güneydoğu dağlık bölgelerinde yetiştirilmektedir. Tam gövdesi ve zengin, geniş tadı ile en iyi bilinen Sulawesi Toraja kahve çekirdekleri çok iyi dengelenmiştir ve bitter çikolata ve olgun meyvenin tat alma notlarını sergiler. Asitlik düşük tonlu ancak canlıdır, Sumatra kahvesinden daha az gövdeye sahiptir, ancak biraz daha asidiktir ve tipik bir Java Arabica kahvesinden daha fazla hassastır.

Toraja’nın rustik tatlılığı ve yumuşak meyve notaları, en iyi Sumatra kahvelerine benzer keskin baharat kalitesinde derin ve derin bir tat yaratır. Toraja kahvesi, samansız yeşil kahve çekirdekleri üreten Giling Basah yaş gövde yöntemi kullanılarak işlenir. Toraja kahvesi için koyu kavurma tavsiye edilir.

6) MOCHA JAVA KAHVESİ

Kahve çekirdeklerinin belki de en ünlü karışımı olan Mocha Java, Arap (Yemen) Mocha kahvesi ve Endonezya Java Arabica kahvesi, tamamlayıcı özelliklere sahip iki kahve içerir. En iyi Yemen Mocha kahveleri, Java kahvesinin temiz ve parlak pürüzsüzlüğünü tamamlayan canlı bir yoğunluk ve hoş bir vahşilik sergiler. Mocha ve Java kahve çekirdeklerinin geleneksel karışımı, karmaşık ve yine de dengeli demlenmiş bir fincan oluşturur.

Java Adası’ndan gelen yelkenli gemilerin Yemen’deki büyük Mocha [Mokha] limanına nasıl geldiklerini okumak için Dünyanın En İyi Kahve Tarihi’ne bakın; burada iki tür çekirdek, tercih edilen karışımı oluşturan gemilerin ahşap gövdelerine karıştırılır. tarihin mutlu kazası.

7) ETİYOPYA HARRAR KAHVESİ

Baharatlı, kokulu ve ağır gövdeli Etiyopya Harrar kahvesi , güney Etiyopya’da deniz seviyesinden 4.500 ve 6.300 fit yükseklikte yetiştirilen, kuru işlenmiş (doğal) Arabica kahvesidir. Kuru işleme, kuru, kırmızı şaraba benzeyen meyveli bir tat yaratır, fincanda yankılanan cesur bir tat sergileyen güçlü bir kahve.

Sinirli ve cesur Etiyopya Harrar, kakule, tarçın, kayısı, yaban mersini reçeli ve komposto dahil olmak üzere karmaşık baharat tonları sergiliyor. Bazı Harrar’lar çok zengin, bitter çikolata tonları sergilerler.

8) ETİYOPYA YİRGACHEFFE KAHVESİ

Güzel kokulu ve baharatlı, en iyi Yirgacheffe kahve çekirdekleri, orta ila hafif gövdeli tatlı tadı ve aromasıyla bilinir. Kahve ıslak işlenir ve deniz seviyesinden 5,800 feet ila 6,600 feet yükseklikte yetiştirilir.

Etiyopya Yirgacheffee, yoğun, temiz bir tat ve aromadaki çiçek notalarının karmaşıklığı ile birlikte parlak bir asidite, belki bir miktar kavrulmuş hindistan cevizi, canlı bir ağızda kalan tat ve belki biraz cevizli veya çikolata kalitesinde gösterir. Yirgacheffe kahveleri, yabani ve sıkı Etiyopya Harrarlarının aksine yüksek tonlu, çiçeksi ve turunçgildir.

Kahvenizi ağır ve tatlı tercih ediyorsanız, orta koyu kavurma veya koyu kavurma seçin, ancak orta boy kavurma kahve çekirdeklerinin hassas niteliklerinin parlamasına ve parlak asiditesini artırmasına izin verir.

9) GUATEMALA ANTİGUA KAHVESİ

Deniz seviyesinden 4.600 fitten daha yüksekte yetişen Guatemala Antigua kahve çekirdeklerinin cinsi, Kesin Sert Fasulye olarak bilinir ve Arabica çeşitleri Catuai (Coffea arabica var. Catuai), Caturra (Coffea arabica var. Caturra) ve Bourbon’u ( Coffea arabica var. Bourbon).

Olağanüstü kaliteli bir kahve olan Antigua, tam vücut (normal Orta Amerika kahvesinden daha ağır) ve genellikle zengin ve kadifemsi baharatlı tadı en iyi Guatemala kahvesi niteliklerini sergiler.

Guatemala kahveleri doğal olarak pürüzsüz ve lezzetlidir ve orta büyüklükte bir kavrulmuş kahvede harika çalışır. Bununla birlikte, demlenmiş kahvede hoş bir duman tadı yaratan koyu kavrulmuş kavurma ile de iyi iş yapar.

10) KENYA AA KAHVE

Açıkçası dünyanın en iyi kaliteli kahve çekirdeklerinden biri, bu en son sırada yer alıyor ancak kesinlikle dünyadaki en iyi kahvelerin en küçüğü değil. Kenya AA kahvesi, Kenya’nın yüksek yaylalarında deniz seviyesinden 2.000 fit yükseklikte yetiştirilir. AA, Kenya kahve sınıflandırma sistemindeki çekirdeklerin çapının sadece dörtte bir inçten biraz daha fazla olduğu spesifikasyonlarıyla en büyük ekran boyutunu ifade eder.

En iyi Kenya AA kahveleri, bazılarının dünyanın en parlak kahvesini sağladığını söylediği gibi, hoş bir asidite ile tam gövdeli ve güçlü, zengin bir tada sahiptir. Kenya AA’nın aroması çiçek tonları ile kokulu, bitiş ise dut ve narenciye armonileri ile şarap gibi.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %