Kahve

Evde French Press İle Barista Seviyesinde Kahve Nasıl Yapılır?

Kullanması kolay gibi görünen bir demleme ekipmanı varsa, oda French Presstir. Sonuçta basit bir ürün. Genellikle bir Espresso makinesine daha kolay bir alternatif olarak kabul edilir, peki ne kadar zor olabilir? Sadece öğütülmüş kahvenin üzerine kaynar su döküyorsanız, büyük olasılıkla tam potansiyelinde kullanamadığınızı söylemek için buradayız.

Kime sorduğunuza bağlı olarak, bir French Press ile yapılan sabah kahvenizin lezzetini ve kalitesini belirleyen sayısız karmaşıklıklar var. Aslında, French Press’te ustalaşmak için adanmış sonsuz forumlar var. Suyun sıcaklığından çekilmiş kahveyi saklama şeklinize kadar her şey tadı etkiler. Ve evet, kendinizi bir kahve meraklısı olarak görüyorsanız, hepsi bir fark yaratır.

Demlemelerini mükemmelleştiren insanlara göre, French Press’i nasıl kullanacağımızla ilgili keşfettiğimiz en iyi ipuçları.

closeup-man-s-hand-pouring-black-coffee-from-french-press-into-cup-wooden-table-with-glasses-milk-holder-cane-sugar-notebook-selective-focus_169478-387

Adım 1: Kahveyi Orta Tanecikli Olarak Öğütün

Bir öğütücünüz varsa, fincanınızı demlemeden hemen önce taze kahve çekirdeklerini öğütmek en iyisidir. Bu, aromanın güçlü ve taze olmasını sağlar ve çekirdekleri bozan saklama kriterleri gibi diğer değişkenlerinde riskini azaltır. French Press’i kullanırken insanların yaptığı ilk hata, çok kaba veya ince öğütülmüş çekirdek kullanmaktır.

New York’ta Three Seat Espresso’nun kurucusu Aaron Cook, “Aşırı sıcaklık, nem ve ışık kahvenin tadını öldürüyor. “Başka bir deyişle, çekirdekleri bir pencere veya lavabonun yanında saklamak kötü bir fikirdir. “Dondurucuda saklamak da biraz eski tarz. Çekirdekleri oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın” diyor. 

Adım 2: Bir Tutam Tuz Ekleyin

Ünlü şef Alton Brown’dan öğrendiğimiz en akıllı ipuçlarından biri, üstüne sıcak su dökmeden önce öğütülmüş çekirdeklere bir tutam tuz eklemektir. Neden? “Bu acı tadı kırmak için bir tutam tuz istiyorum,” diye açıklıyor Food Network için bir videoda. Tuz bir lezzet arttırıcıdır. Taze çekilmiş çekirdeğin acılığını dengelediği söylenir.

VonShef-Gold-French-Press-Coffee-Maker-4

Adım 3: Suyu 93° de Kaynatın

Reddit kullanıcısı Jamabake iki yılını French Press becerilerini mükemmelleştirmek için harcadı ve suyun sıcaklığının bir bardak kahve demlemek için çok önemli olduğunu söylüyor. Kaynar su aslında çok sıcak ve öğütülmüş kahveleri bozuyor. “Burası çoğu insanın French Press yöntemiyle yanlış yaptığı yer. Sıcaklık çok yüksekse, kahve acı olacaktır. Sadece uçucu yağların bir kısmını çıkarmak istiyoruz ve 93º bunun için en uygun sıcaklıktır.” Kahveyi bozmaktan kaçınmanın en iyi yolu, suyu kaynamaya başlayana kadar ısıtmak, sonra kettledan çıkarmak ve yaklaşık 10 ila 15 saniye beklemektir.

Adım 4: Kahveyi Demleyin ve 3 Dakika Bekleyin

Sıcak suyu kahvenin üzerine dökün ve köpüklenene kadar hafifçe karıştırın. Pistonu French Press’in üstünde bırakarak kapağını takın ve üç ila üç buçuk dakika demlenmesine izin verin. “Ne kadar beklerseniz, o kadar fazla yağ çıkarabilirsiniz. Dört dakikadan fazla bekletmeyin bu muhtemelen çok fazla olacaktır.”

Son olarak, öğütülmüş çekirdekleri ayırmak ve demlemek için pistonu yavaşça aşağı doğru bastırın. “Burada kahveden gelen su ve yağlarla bir emülsiyon yapıyorsunuz. Çok hızlı yaparsanız, kahvenizin üstünde yağ tabakası olacaktır ve lezzet eşit olarak dağılmayacaktır.” Hemen bir kahve yapın ve her yudumun tadını çıkarın.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %