Kahve

Farklı Kahve Türleri

Kahve Çeşitleri ve Türleri: Kahve Hakkında Her Şey • theMagger

Farklı kahve türleri söz konusu olduğunda, gün boyunca size yardımcı olacak birden fazla kafein çözümü var!

Neden kahve içtiğinize bakılmaksızın, en önemli olan tadı, kokusu ve sabahları sizi uyanık ve mutlu hissettirip hissetirmediğidir. Bununla birlikte, herkesin en sevdiği kahvesi vardır belki bir Latte, bir Americano veya belki Long Black.

Caffè Americano

Caffè Americano | Starbucks

Bir shot espresso kahveye sıcak su ekleyerek bu tür kahveyi oldukça basit bir şekilde yapabilirsiniz. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerlerinin içeceklerinin daha uzun süre dayanması için bu tür kahveleri yaptıkları söyleniyor. Daha sonra savaştan sonra Amerikan baristaları tarafından kabul edildi.

Café Latte

Cafe Latte Nasıl Yapılır? - 2020 - Bar Sokağı

Kahve içenler için oldukça popüler bir seçenek olan latte, buharda pişirilmiş süt ve tek bir bardak kahveden oluşur. Genellikle oldukça köpüklüdür ve ara sıra bununla Flat White arasındaki farkı anlamayan kafelerle karşılaşırsınız.

Cappuccino

Cappuccino recipe - BBC Good Food

Muhtemelen dünyadaki en popüler kahve türü olan cappuccino, üç katmandan oluşur (bir tür kek gibi). İlki bir shot espresso, sonra bir shot buharda pişirilmiş süt ve son olarak barista, köpüklü bir süt katmanı ekler. Bu son katman ayrıca çikolata talaşı veya tozu ile kaplanabilir. İtalyanlar geleneksel olarak bu tür kahveleri kahvaltıda tüketirlerdi.

Espresso

Mathematically Speaking, You're Probably Grinding Your Espresso Too Finely  | Smart News | Smithsonian Magazine

Espresso yapmak için, ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinden yüksek basınç altında kaynar su dökün ve ardından küçük bir bardağa dökün. Basit değil mi? Eh, ustalaşması şaşırtıcı derecede zor. Espresso, alabileceğiniz en saf kahve deneyimidir ve herkes için olmasa da, iyi bir demleme bulduğunuzda gerçekten tekil bir içme deneyimi olabilir.

Flat White

An Easy Flat White Espresso Recipe

En çok bulunan iki Kivi kahvesi, her ikisi de Yeni Zelanda ve Avustralya menşeli olduğu için Long Black ve Flat White’dır. Düz bir beyaz için, sürahinin dibinden (genellikle çok köpüklü değil, kremsi olan) buharda pişirilmiş süt bir bardak espressonun üzerine dökülür. 

Long Black

Coffee Bean News and Coffee Blog

Bir fincana sıcak su konur ve ardından suya iki shot espresso dökülür. Bunun tersini yaparsanız, bu bir Americano ile sonuçlanacaktır. Long Black oldukça güçlü olabilir ve bir Americano’dan daha fazla kremaya sahip olabilir.

Macchiato

Macchiato Images | Free Vectors, Stock Photos & PSD

Macchiato, daha sonra doğrudan fincana dökülen köpüklü sütle doldurulan bir fincan espressodur. Cappuccino’ya benzese de, buharda pişirilmiş süt eklenmediği için genellikle daha güçlüdür ve ayrıca daha küçüktür, genellikle espresso büyüklüğünde bir fincanda servis edilir.

Mochaccino

Bir ‘mocha’, bazen üzerine çırpılmış krema eklenmiş çikolata tozu veya şurup eklenmiş bir latte’dir. Bir şey varsa, bu iyi bir giriş seviyesi kahvedir.

Filtre kahve

Kahve ailesinin uzun kara koyunu olduktan sonra, son zamanlarda filtre kahve bir geri dönüş yaptı ve özellikle soğuk demlenmişse modaya uygun bir içecek haline geldi. Öğütülmüş kahve çekirdekleri, sıcak veya soğuk suda demlenmeye bırakılır, ardından süzülerek sıvı geride kalır. Sonuç espressodan daha az sert ve acıdır, ancak bir Americano’dan daha az sulu ve sade veya sütle içilebilir.  

Viyana

Viyana, iki shot güçlü espressonun karıştırılması ve ardından süt ve şeker yerine çırpılmış krema eklenmesiyle yapılır. Viyana, şekerli kremanın pürüzsüzlüğüyle sade bir espressonun güçlü lezzetlerini birleştirir.

Affogato

Affogatos, bir tatlıya (genellikle dondurma) dökülen bir fincan espresso olduğu için gerçekten bir kahve değildir. Bu onları daha az lezzetli yapmaz.

Dalgona

Dalgona Kahve

Kahve dünyasının yeni yıldızı, COVID-19 sırasında kafein sorunu yaşayan insanlar evde farklı kahve tarifleriyle oynamaya başladığında bir internet yıldızı haline geldi. Hazır kahveyi, şekeri ve sıcak suyu kremsi bir köpük haline getirip sıcak veya soğuk süte ekleyerek yapılır. Adını benzediği bal peteği şekerinin Korece kelimesinden alır.

Bu makaleler de ilginizi çekebilir:

Dünya Kahve Günü

Kahve Hakkında Bilinmesi Gereken En ilginç 16 Gerçek

Dünyanın En İyi Kahve Çekirdekleri

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
1
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %