KahveSağlık

Filtre Kahve ve Kalorisi

Milattan sonra 500’lü yıllarda keşfedilen kahve ilk olarak ekmek yapımında ve tıbbı ilaçlarda kullanılmaya başlandı. 500 yıl öncesinde ise  Arap yarımadasına ticaretin başlamasıyla birlikte içilebilen bir şey olduğu öğrenildi. Kahve 1900’lü yılların başında 1. Nesil Kahveciliğin başlamasıyla birlikte evlerimize girdi. (1. Nesil Kahvecilik hakkında daha fazla bilgi almak için 1. Nesil Kahvecilik yazımızı okuyabilirsiniz.) Yaklaşık  25-30 yıldır ise başta şehirde yaşayan insanların ve herkesin vazgeçilmez içeceği oldu. Yerleşik hayata geçilmesinden sonra tarım kültürü ardından sanayileşme ve endüstrileşme ile birlikte insanların, hayatta kalmaları için sürekli hareket halinde olma durumundan kurtuldular. Tüketime dayalı hayat süren insanlarda aşırı kilo ve obezite problemleri gözükmeye başladı. Kilolarından kurtulmak isteyen insanlar ise diyet programları uygulamaya başladı. Çoğu insanın çok sevdiği içecek olan filtre kahve diyet programlarını nasıl etkiliyor?

 

Filtre Kahve Nedir?

955fa3b0e1b07ab33304806bd1a4af48

Öğütülen kahvenin demleme ekipmanı ile sıcak suda demlenmesi ve ardından öğütülmüş olan kahve taneciklerinin süzülmesiyle hazırlanan, en çok tercih edilen kahve türüdür.

(Detaylı bilgi için Filtre Kahve Nedir yazımızı okuyabilirsiniz.)

Bir Bardak Filtre Kahve Kaç Kalori?

0f39cdffe90e6420075650a32766acec

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen ve diyet listesi uygulayan insanların merak ettiği soruya gelelim. Eğer bir diyet yapıyorsanız filtre kahve içerken hiç korkmanıza gerek yok. Amerikan Tarım Enstitüsü’ne göre bir bardak kahvede toplam 2 kalori bulunuyor. Filtre kahvenin kalorisinin bu kadar az olmasının sebebi kahve çekirdeğinin asli görevinin bitkinin filizlenmesini sağlaması. Kahve çekirdeğinin enerjiye ihtiyacı olmadığı için içerisinde enerji depolamaz. İkinci nedeni ise kahve çekirdeklerini öğütüp demlerken su kullanılması ve arta kalan telvenin içmeden atılması. Su da herhangi bir kalori olmadığı için kahvede de ekstra bir kalori bulunmaz.

Filtre Kahve Enerji Verirmi?

ad147e9c66b606c5bfd9048fda5aba54

Filtre kahvenin içinde kalori bulunmamasına rağmen vucüdunuza enerji verir ve sizi zinde tutar. Bunun en etken maddesi kafeindir. Vücudumuzun uyku ve enerji hallerini kontrol eden iki farklı molekül vardır. Bunlar Adenozin ile kafein. Bu moleküller, adonezin reseptörlerine bağlanabilmek için birbirleriyle yarışırlar. Adenozin reseptörlerine adenozin molekülü bağlanırsa vücudunuz uyku moduna geçer. Bu reseptörlere kafein bağlandığı takdirde uyarılırsınız, kendinizi daha zinde ve enerjik hissedersiniz. Sonuç olarak, kahve içtikten sonra gelen enerji hissi, kahvede yer alan kaloriyle de kafein miktarıyla ilintilidir. Filtre kahve dışındaki diğer kahve çeşitlerinde de kalori miktarı oldukça azdır. Bir kahvenin yüksek kalorili olmasındaki en büyük etken genellikle içerisine ilave edilen süt, krema, şurup vb. ürünlerdir.

 

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
1
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %