GenelKahve

Flat White Nedir ve Latte’den Farkı Nedir?

Flat White, bir süredir dünyanın dört bir yanındaki kafe menüleri içindedir. Ama gerçekten ne olduğunu biliyor musun? Ve Flat White ve Latte arasındaki fark nedir?

Flat White tarihine, nasıl yapıldığına ve onu bir Latte veya Cappuccino ayıran özelliklere bakalım.

flatwhite1

Flat White Nedir?

Düz beyaz, köpürtülmüş süt içeren Espresso bazlı bir içecektir. Muhtemelen bu nedenden dolayı beyazdır.

Yoğun kahve tadı olan bir sütlü içecek arayanlar için saçma bir seçenektir ve az miktarda köpürtülmüş süt ve ince bir köpük tabakası ile yapılır.

Espressoyu güçlü bir şekilde tatmanıza izin veren bir kahve istiyorsanız, ancak sütün kremalı hissini ağızınızda hissetmek istiyorsanız Flat White mükemmel bir seçimdir. Ama nereden geldi ve Flat White‘ı bir Latte’den ayıran nedir? 

flatwhite2

Flat White’ın Kökenleri

Flat White’ın Avustralya veya Yeni Zelanda’ya ait olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var. Her iki durumda da, 1980’lerden beri, ABD, İngiltere ve başka yerlerdeki menülerde ortaya çıktı ve şimdi bir kafe standardı.

Ben Bicknell, Melbourne’deki Five Senses Coffee’de Stratejik Projeler Müdürüdür . “Avustralya ve Yeni Zelanda tarihine derinlemesine bakmadan, Flat White’ın her iki yerde de doğal olarak evrimleştiğini söyleyebilirim.”

“Hazır kahveden Espresso bazlı kahveye geçiş yapan tüketiciler, o zamanlar köpüğün zirveleri olan ve ‘düz’ olmasını isteyen Cappuccino yerine tanıdık bir şey arıyorlardı. Aslında içecek bir Cappuccino’dan (daha lezzetli ve köpüğü de ölçeklendirildi) daha düz olacak şekilde gelişti. ”

Starbucks, ABD’de Latte’ye “cesur” bir alternatif olarak Flat White sunmaya başladığında, içeceğin ana akıma girdiği açık hale geldi.

flatwhite6

Cappuccino Ve Latteyi Anlamak

Bu yüzden Flat White’ın köpürtülmüş sütlü ve az köpüklü bir Espresso olduğunu biliyoruz. Bu bir Late değil mi? Yoksa Cappuccino mu?

Latte terimi 1980’lerde İngilizce olarak kullanılmaya başlandı, ancak ılık sütlü bir kahve kavramı çok daha uzun süredir var. İtalya’da, bir Caffè Latte genellikle Espresso makinesinden bir fincan kahve ile yapılan çok sütlü bir kahvaltı içeceğidir.

Başka yerlerde, genellikle buğulanmış süt ve tepesinde bir köpüklü süt tabakası ile doldurulmuş bir Espresso shot anlamına geliyor .

Ve bir Cappuccino ile herhangi bir karışıklığı gidermek için genel kural, bir Cappuccino’nun daha küçük, daha güçlü bir içecek olmasıdır. Bir Cappuccino, bir atış Espresso ile yapılır ve kalın bir süt köpüğü tabakası ile servis edilir. Geleneksel olarak, bir Latte daha büyüktür ve daha hafif bir kahve / süt oranına sahiptir. Sadece biraz köpük ile servis edilir.

flatwhite9

Flat White Ve Latte Arasındaki Fark Nedir?

Ben Bicknell, “Avustralya’da genellikle Latte 200 ml’lik bir bardakta servis edildiğini söylüyor. Flat White için 180 ml seramik bir kap kullanılır, bu yüzden biraz daha az seyreltilir. Tarihsel olarak, Latte, Flat White‘tan (~ 0.5 cm veya 1 cm) biraz daha fazla köpüğe sahip olacaktır.

“Ancak, son beş yıl içinde, köpükteki bu fark neredeyse atıldı ve aynı şekilde yapıldı.”

Ancak Ben’in deneyimi kesin bir kural değildir. Her kahve dükkanı Flat White’ı biraz farklı şekilde servis eder, bu nedenle karışıklığın nerede ortaya çıktığını görmek kolaydır.

Cappuccino ve Latte, bir veya iki atış Espresso ile yapılabilir, ancak Flat White geleneksel olarak iki tane içerir. Ancak, bu bile isteğe bağlı hale gelmiştir. Bazı şeyleri daha da karmaşık hale getirmek için, bazı baristalar daha güçlü bir kahve aroması oluşturmak için çift Ristretto kullanır.

flatwhite5

Flat White’ın Farklı Anlayışları

Flat White‘ı yapan şey, bulunduğunuz yere ve bireysel baristaya bağlı olabilir. Jonathan Prestidge, Bath, İngiltere’de Repack Espresso’da Genel Müdür olarak görev yapmaktadır . Bize bir Latte ve düz beyaz arasındaki farkın süt / kahve oranı olduğunu söylüyor.

“Sütün dokusu her iki içecekte de çok benzer: Latte sanatını dökmek için yeterli havalandırma, ancak o kadar da köpüklü değil. Oran olarak, eski dükkanımda 5 oz fincan Flat White, 8 oz fincan Latte servis ettim. Her ikisi de çift atışla yapıldı. 6 oz’dan büyükse Flat White‘a Flat White diyebileceğinizi sanmıyorum. ”

flatwhite3

Hangisi Daya İyi? Flat White Ve Latte

Belirli bir fincan boyutu ve kahvenin sütün oranı değişebilir, ancak genel fikir birliği, Flat White‘ın Latte’den daha küçük olması ve genellikle daha fazla Espresso içermesidir.

Özel kahvenin incelikli lezzetlerinden hoşlanıyorsanız, ancak süt bazlı bir şey istiyorsanız, Flat White bir Latte’den daha iyi bir seçenek olabilir. Daha az süt içerdiğinden, Flat White kahve çekirdeklerinin duyusal profilini daha iyi deneyimlemenizi sağlayacaktır. Ama objektif olarak daha iyi mi? Hayır. Özel kahveyi deneyimlemenin birçok yolu vardır ve her birimizin kişisel tercihi vardır.

Flat White bir Latte’den daha mı güçlü? Flat White, sütten daha güçlü bir kahve tadı olacak daha konsantre bir içecektir. İki atış kullanılması nedeniyle kafein açısından bir Latte’den daha güçlü olabilir.

Flat White, bir Espresso’nun lezzetini ve yoğunluğunu süt bazlı bir içeceğin zengin ağız hissi ile birleştirir. Süt ürününe değil mi? Bitki bazlı alternatifler süt ürünlerinden daha az köpürme eğilimindedir, bu nedenle Flat White’larda iyi çalışabilirler.

flatwhite8

Flat White‘ın ne olduğunu anlamak, sipariş verdiğimizde yardımcı olabilir, ancak ayrıntılar hakkında özellikle bilginiz varsa ve kafeye aşina değilseniz, bir baristaya Flat White‘ını nasıl yaptıklarını sormak faydalı olabilir.

 

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
1
Sevdim
5
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %