Kahve

French Press Kahve Nasıl Yapılır (Adım Adım Kılavuz)

french press

Çok kahve içerim. Aslında, kahve olmadan hayatın yaşamaya değmeyeceğinden oldukça eminim. Yıllar boyunca, otomatik damlalıklı demleme makineleri, dökme, Moka kapları, espresso makineleri ve French Press gibi her türden farklı kahve makinesini kurcaladım. Diğer tüm kahve yapım yöntemleri kadar harika French press de kalbimde her zaman özel bir yere sahip olmuştur. Basma düğmeli demleyicilerden uzaklaştığımda kullandığım ilk kahve makinelerinden biriydi ve kahve aşkımın başladığı yer burası.

Dolayısıyla, French Press pot çoğunluğuna girdiyseniz ve yeni bir pres potu satın aldıysanız, bahse girerim French Press kahvesini nasıl yapacağınızı merak ediyorsunuzdur. Öte yandan, günlük demlemenizi biraz daha iyi hale getirmek için bazı ipuçları arıyorsanız, o zaman bu makale tam size göre.

Neye ihtiyacın var

  • 56 gr (8 yemek kaşığı) taze bütün kahve.
  • Kaynamadan hemen sonra sıcak su (yaklaşık 96 ° C).
  • Kahve değirmeni (çapak değirmeni önerilir).
  • Tahta kaşık.
  • Kahve ölçeği.
  • Kahve kupası.
  • Zamanlayıcı (önerilir).

Sonuç

  • Toplam demleme süresi: 4:00.
  • Verim: 8 bardak (1L).
  • Kahve Özellikleri: Koyu ve leziz.

Bir French Press ile kahve demlemek çok basittir, dürüst olmak gerekirse, evde harika lezzetli kahve pişirmenin muhtemelen en kolay, en bağışlayıcı ve en ucuz yollarından biridir. Bir French Press‘in nasıl kullanılacağına dair aşağıdaki adım adım kılavuzumu inceleyin.

Filtre Kahve’nin kalorisini merak ediyorsanız Filtre Kahve Kalorisi yazımızı okumayı unutmayın.

Adım 1: Suyunuzu Kaynatın

Su ısıtıcınızı açın ve suyunuzu kaynatın ve 30 saniye bekletip 96 dereceye kadar ısıtın. Kaz boynu tarzı bir su ısıtıcısı kullansam da, French Press için süslü bir su ısıtıcısına gerek yoktur ve normal bir çaydanlık gayet iyi.

Adım 2: Bütün Kahvenizi Tartın ve Öğütün French Press

French Press Boyutu 3-Fincan 4-Fincan 8-Fincan
Kahve 17 gram (2-3 yemek kaşığı) 27 gram (4-5 yemek kaşığı) 54 gram (8-10 yemek kaşığı)
Su 275 mL, artı ön ısıtma için ek. 430 mL, artı ön ısıtma için ek. 860 mL, artı ön ısıtma iç

56 gram tam çekirdek kahveyi tartın (yaklaşık 8-10 yemek kaşığı) ve kahve değirmeni kaba bir ayara getirin. Öğütülmüş kahvenin ekmek kırıntıları kadar iri olması gerekir, bu yüzden öğütme sırasında bu kıvamı hedefleyin.

3. Adım: French Press’inizi Önceden Isıtın

Şu ana kadar Suyunuz kaynamış olmalıydı. Sıcak suyunuzla French Press’inizi durulayın, bu, demleme sırasında French Press’in sıcaklığını korumaya yardımcı olur. Durulama suyunu boşaltın.

Adım 4: Frech press’e Kahvenizi ve Biraz Su Ekleyin

Zaman: 0:00

Zamanlayıcınızı ve sıcak suyunuzu yakınınızda bulundurun. Kahve telvelerinizi French Press’e ekleyin ve sıcak suyunuzu dökmeye başlayın. Dökmeye başlar başlamaz zamanlayıcınızı başlatın. Su French Press’in yaklaşık yarısına ulaştığınızda dökmeyi bırakın.

Adım 5: Yavaşça Karıştırın

Zaman: 1:00

Zamanlayıcınız 1 dakika olduğunda, bir tahta kaşık alın (veya AeroPress spatulasını kullandığım gibi) ve üst katmanı (kabuk) kırmaya başlayın. Buradaki amaç, kahvenin tamamını suya batırmaktır.

Adım 6: Daha Fazla Su Ekleyin

Zamanlayıcı hala işliyor, French Press’i tepesine kadar suyla doldurun. Pistonu üstüne yerleştirin, ancak henüz aşağı itmeyin.

7. Adım: Pistona Basın

Zaman: 4:00

Zamanlayıcınız 4 dakikayı okuduğunda, pistonu aşağı itme zamanı gelmiştir. Her iki elinizi kullanarak biri French Press’i diğeri piston üzerinde tutarak yavaşça aşağı itmeye başlayın. Çok hızlı aşağı itmeyin, sert ama ılımlı bir baskı uygulamaya çalışın.

8. Adım: Servis Edin ve Keyfini Çıkarın

 

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
1

Bir Cevap Yazın

0 %