KahveSağlık

Gebelikte Kafein Alımı

Hamilelikte Kafein

Kafein Amerika’nın en sevilen uyarıcılarından biridir. Ancak hamilelik sırasında kafeinden vazgeçmeniz gerekebilir.

1069156_620x360

Kafein Hakkındaki Gerçekler

Kafein bir uyarıcı ve bir diüretiktir Kafein bir uyarıcı olduğu için, her ikisi de hamilelik sırasında önerilmeyen kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı artırır.

Kafein ayrıca idrara çıkma sıklığını da arttırır. Bu, vücut sıvı seviyelerinizde bir azalmaya neden olur ve dehidrasyona neden olabilir .

Kafein plasentayı bebeğinize geçer .Vücudunuzu beslediğiniz kafein miktarını kaldırabilseniz de, bebeğiniz yapamaz. Bebeğinizin metabolizması hala olgunlaşıyor ve kafeini tamamen metabolize edemiyor.

Herhangi bir miktarda kafein, hamileliğin sonraki aşamalarında bebeğinizin uyku düzeninde veya normal hareket düzeninde değişikliklere neden olabilir. Unutmayın, kafein bir uyarıcıdır ve hem sizi hem de bebeğinizi uyanık tutabilir.

Kafein, kahveden daha fazlasında bulunur. Kafein sadece kahvede değil, çay, soda, çikolata ve hatta baş ağrısını hafifleten reçetesiz satılan bazı ilaçlarda da bulunur . Ne tükettiğinizin farkında olun.

Kafein Gerçekleri mi Efsaneleri mi?

Açıklama: Kafein insanlarda doğum kusurlarına neden olur

Gerçekler: Hayvanlar üzerinde yapılan çok sayıda çalışma, kafeinin doğum kusurlarına , erken doğum , erken doğum, düşük doğurganlığa neden olabileceğini ve düşük doğum ağırlıklı yavrular ve diğer üreme problemleri riskini artırabildiğini göstermiştir.

İnsanlar üzerinde kesin bir çalışma yapılmamıştır; ancak, sonuçsuz çalışmalar söz konusu olduğunda güvenli oynamak hala daha iyidir.

Efsane: Kafein kısırlığa neden olur

Gerçekler: Bazı çalışmalar yüksek düzeyde kafein tüketimi ile gecikmiş kavrama arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Efsane: Kafein düşüklere neden olur

Gerçekler: 2008 yılında, kafeinin düşükle ilişkili etkileri üzerine yapılan iki çalışma önemli ölçüde farklı sonuçlar göstermiştir. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Dergisi tarafından yayınlanan bir çalışmada , günde 200 mg veya daha fazla kafein tüketen kadınların, kafein tüketmeyenlere göre iki kat daha düşük olduğu bulunmuştur.

Epidemiyoloji tarafından yayınlanan bir başka çalışmada, günde minimum miktarda kahve içen kadınlarda artmış bir riski yoktu (günde 200-350mg arasında).

Çok sayıda çalışmadan çıkan çelişkili sonuçlar nedeniyle, March of Dimes, daha kesin çalışmalar yapılıncaya kadar, hamile kadınların kafein alımını günde 200 mg’dan daha az ile sınırlaması gerektiğini belirtmektedir. Bu yaklaşık bir 354 ml kahveye eşittir.

Efsane: Hamile bir kadın HERHANGİ BİR kafein tüketmemelidir

Gerçekler: Uzmanlar, orta düzeyde kafeinin hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmadığını belirttiler. Ilımlı tanımı günde 150 mg – 300 mg arasında değişir. APA hamilelik ve emzirme döneminde kafeinden mümkün olduğunca kaçınmayı öneriyor.

Ne kadar kafein tüketmeliyiz?

Ne kadar az kafein tüketirseniz o kadar iyidir. Bazı uzmanlar günde 150 mg’dan fazla kafeinin çok fazla olduğunu söylerken, diğerleri günde 300 mg’dan fazla çok fazla olduğunu söylüyor.

Kafeinden mümkün olduğunca kaçınmak en güvenli eylem yolunuzdur. Düzeltmeniz gerekiyorsa, sizin ve bebeğiniz için en sağlıklı seçimi yapmak için bunu sağlık uzmanınızla görüşmek en iyisidir.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %