Yemek

Hot Dog’a Neden ‘Hot Dog’ Diyoruz?

Kabul edelim. Hot dog ‘sıcak köpek‘ gibi görünmüyor. Lezzetli ve bol çeşnili bir ‘hot dog’ yemeyi herkes sever, fakat hepimizin aklına o meşhur soru bir kere olsun gelmiştir. Sosisli sandviçe neden ‘hot dog’ diyoruz. Popüler bir Amerikan sokak yemeği olan hot dog ilginç ve zengin bir tarihe sahip bir yiyecek. ‘Hot dog’ teriminin etimolojisi bilinmemekle birlikte, sosislerin tarihi ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğu düşünülüyor. Sosisli sandviçlerin mevcut formlarındaki evrimine ışık tutabilecek iki teori mevcut.

Hot Dog İsimi Nereden Geliyor?

teacup-dachshund-long

Sosisli sandviç isimlendirilmek üzere New York Times Tad Dorgon için bir spor karikatürcüsüne gidiyor. Hot dog şu anki adını almadan önce ‘red hots‘ veya ‘dachshund sausages‘ olarak adlandırıldı.

Not:’Dachshund’ kısa boylu ince ve uzun vücut yapısına sahip bir köpek ırkıdır.

1901’de New York Polo Sahası’ndaki satıcılar “Red Hots! Dachshund sosislerinizi kızarmış ve sıcakken alın!” diye bağırırdı. Bunun üzerine karikatürist rulo içinde sıcak havlayan dachshund sosislerini çizdi. ‘Dachshund’u nasıl heceleyeceğini bilmiyordu, bu yüzden sadece ‘hot dog‘ yazdı! Bu karikatür bir sansasyon yarattı ve ‘hot dog‘ terimi türetilmiş oldu. Tarihçiler karikatürün bir kopyasını bulamamasına rağmen terim 20.yüzyılda zaten kullanılıyordu.

Sosis ve Hot Dog

3b92c122347983.5801315925fa0

Sosisler, bir bağırsağa sıkıca doldurulmuş kıyma,baharat ve otlar içerir. Hot doglar, pişirilmiş, tütsülenmiş veya haşlanmış sosislerdir. Farklı boyutlarda hot doglar mevcuttur. İlk sosisli sandviçin Almanya’da ortaya çıktığı düşünülüyor. Almanlar sosisli sandviçi buldu ve 1860’larda Amerika Birleşik Devletleri’ne getirdiler ve seyyar arabalarda satmaya başladılar.

Alman göçmenler ABD’ye geldiklerinde sadece sosis değil, dachshund da getirdiler. ‘Hot dog’ ismi muhtemelen yanlarında getirdikleri ince, uzun ve küçük köpekleri hakkında bir şaka olarak başladı. Aslında, Almanlar sosislerine ‘dachshund sosis’ veya ‘küçük köpek’ adını verdiler, böylece sosisli sandviçin yerini ‘hot dog’ terimi almış oldu.

Sandviç Ekmeği Daha Sonra Geldi!

Hot dog with red sausage meat and mustard

Sosislerin sandviç ekmeğine dahil edilmeleri ve mevcut şekillerine gelmeleri hakkında bir teori var. St.Louis’de 1880’lerde ‘red hots’ satan sokak satıcıları, müşterilerinden ellerinin yandığına dair çok fazla şikayet alıyorlardı. Bunun üzerine müşterilerinin yanan ellerini korumak için bir fırıncı seyyar satıcılara sosisleri çöreğin içine koymalarını tavsiye etmesiyle hot dog günümüzdeki görünümünü almış oldu.

Hot dog isminin tam olarak nereden çıktığını bilemeyiz ama en güzel sosisli sandviçi nerede yiyebileceğini Caferise olarak bulabiliriz!

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
7
Sevdim
2
Bayıldım
2
Fena değil
1
Sevmedim
1

Bir Cevap Yazın

0 %