Kahve

Kahve Doğru Şekilde Nasıl Saklanır?

 

Nihayet başardınız, en sevdiğiniz üçüncü dalga kahve dükkanından, bir paket kahve aldınız. Hemen eve götürün,  damak tadınızın paketin üzerinde yazılı tatma notlarından alıp alamayacağını merak ederek bir kahve demleyin.

Çekirdek kahveyi en iyi şekilde saklamak ve evde daha lezzetli kahve yapmak için sormanız gereken üç basit soru var ve bu soruların cevabı bizde var.

a8a25d310562e015c51e8074742760c4

Öğütülmüş veya Çekirdek Olarak Saklamakta Fark Var mı?

Uzmanlar, en iyi tadın taze çekilmiş çekirdek kahve ile yapıldığını kabul ediyorlar. Öğütme ve demleme arasındaki süre uzadıkça, çekirdeğin oksitlenmeye başlaması daha az aromatik ve dolgun bir tada neden oluyor. Bu yüzden pahalı bir çekirdek kahve aşığıysanız, demlemeyi yapmadan hemen önce bunları kendiniz öğütme alışkanlığı edinin.

Artık tüm çekirdekleri saklamak çok daha kolay. Tek yönlü valfli folyo astarlı torbalar oksijenin içeri girmesini önlemeye yardımcı oluyor. Çekirdekleriniz tek yönlü valfi olmayan bir kağıt torbayla veya başka bir ambalajla geldiyse, onları temiz, kuru, opak ve hava geçirmez bir kaba aktarmak ve doğrudan güneş ışığından uzak serin bir yerde saklamak en iyisidir.

Önceden öğütülmüş çekirdeğin rahatlığını tercih ederseniz, onları en iyi şekilde paketlenmiş kağıt torbalarla aynı şekilde işlemek en iyisidir temiz ve kuru, opak, hava geçirmez bir kaba aktarın ve karanlık, serin bir yerde saklayın.

Temel olarak, buna örnek: hava, nem, ışık ve ısı ile temastan kaçının ve çekirdeklerinizi (öğütülmüş veya bütün) uygun şekilde saklayabilirsiniz.

ff-500x500

Kahve Çekirdeklerin Bozulması Ne Kadar Sürer?

Doğru bir şekilde saklanırsa, tüm kahve çekirdekleri üç aya kadar bozulmadan saklanabilir. En lezzetli kahveler için, paketinizi açtıktan bir ila iki hafta içinde çekirdeğinizi demlemeniz önerilir. Önceden öğütülmüş çekirdek yaklaşık bir hafta oda sıcaklığında saklanabilir.

devin-avery-rwwMB7kTNes-unsplash-scaled

Kahve Çekirdeğini Dondurabilir veya Buzdolabında Tutabilir miyim?

Kahve higroskopiktir ( kahve endüstrisinin emici yerine kullandığı süslü bir terim ) ve buzdolabında saklamak, kahvenizin lezzetini değiştirecek ve tazeliğini daha hızlı kaybedecek şekilde hem kokulara hem de neme maruz bırakır. Kahve depolamak için, buzdolabı iyi bir fikir değildir.

Ancak, kahve çekirdeklerinin dondurulması söz konusu olduğunda, cevap çok siyah ve beyaz değildir. Çoğu uzman kahvenin dondurulmasını tavsiye etmese de, buna karşı da değiller. Özel Kahve Derneği baş araştırma görevlisi Peter Guiliano’ya göre , dondurulmuş çekirdek bayatlama işlemini yavaşlatabilir, ancak günlük kahvenizi dondurucuda tutmamalısınız. Dünyaca ünlü kahveci Erika Vonie, çekirdekler güneş ışığından uzak, sabit bir sıcaklıkta saklanabilir ve tek yönlü bir valfi olan pakette  muhafaza edilebilir diyor.

Kahve Alışı ve Saklama Kuralı

Her sabah kendinizi sıcak bir fincan kahve yapma ritüelinde kaybolmak kolaydır, ancak depolama ile ilgili tüm sorularla uğraşmayın. İyi bir demleme yapmanın en iyi yolu basitçe şudur: Kahvenizi satın aldıktan 2 hafta içinde kullanabileceğiniz ve tek yönlü bir valfe (veya hava geçirmez bir kapta) orijinal kaplı torbalarında, karanlık ve serin bir yerde saklayabileceğiniz kadar çekirdek almak.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
1
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %