Kahve

Kahve Hakkında Bilinmesi Gereken En İlginç 16 Gerçek

İnsanlar aslında kahve hakkında ne biliyor? Dünyadaki en ilginç kahve gerçekleri hakkındaki bilgilerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Güne taze demlenmiş bir fincan kahve içmeden başlayamayanlar var. Kahveyi o kadar çok seviyorlar ki, bazen kendilerine “kahve bağımlıları” diyorlar.

Her gün bir fincan kahve içmek illa ki kötü bir alışkanlık değildir. Aksine, bilim adamları sağlıklı olduğu kanıtlandı diyor. Günlük sabah kahveniz size enerji artışından daha fazlasını sağlar. Ayrıca bizi tip 2 diyabet, karaciğer hastalıklarına karşı koruduğu ve kalp yetmezliği risklerini azalttığı gösterilmiştir. Ancak, sağlığın yanı sıra kahve hakkında daha da ilginç gerçekler var.

Kahve kültürdür

Zamanda geriye gidersek, kahvenin sadece bir içecek olmadığını gördük. Aslında çok daha fazlası. Geçmişte insanlar bir fincan kahve paylaşmak ve bilgi alışverişinde bulunmak için evlerde toplanırdı.

Kuzey Amerika’da ve birçok batı Avrupa ülkesinde, Starbucks ve diğer kahve zincirleri, müşterilere kahve konusunda eksiksiz bir deneyim sundukları için pazara hakim oldular. Kahve ve arkadaşlar, kahve ve iş, kahve ve atıştırmalıklar ve kahve! İrlandalılar kahveyi viski ile karıştırır ve buna “İrlanda kahvesi” derler. İtalya’da espresso ve espresso makinesi doğdu ve onu İtalyanların gün boyu en sevdiği içecek haline getirdi. Yunanistan’da, yaşlı beyler için eski moda bir kahve dükkanı olan “kafenio” var, burada Yunan kahvesi içip siyasi fikir alışverişinde bulunuyorlar veya kart ve “tavli” adlı bir masa oyunu oynuyorlar. Ayrıca, Kolombiya veya Brezilya gibi bazı ülkelerde, tüm ekonomi kahveye dayanıyor.

Bu, hem bir meta hem de bir içecek olarak kahve hakkında daha ilginç gerçekleri bilmemizi gerçekten meraklandırıyor.

Kahve hakkında 16 ilginç gerçek

1. Dünya İkincisi

Dünyanın en büyük 2. işlem gören emtiasıdır. Önce ham petrol. Evet, bu bir yazım hatası değil. Kahve büyük miktarlarda tüketilir ve sudan sonra en çok sevilen içecek haline geldi. Değeri dünya çapında 100 milyar doları aşıyor.

2. Hawaii, kahve yetiştiren tek Amerikan eyaletidir

İyi kahve yetiştirme koşulları, yüksek rakımlar, tropikal iklimler ve zengin toprak gerektirir.

Hawaii adında kahve yetiştirebilen tek bir eyalet var. Devlet olmadan önce bile kahve üretiyordu. (Ancak son zamanlarda Kaliforniya’daki çiftliklerde kahve çalıları yetiştirmeye başladı!)

3. Kahve bir keçi çobanı tarafından keşfedildi

Kahvenin 1500’lü yıllarda Etiyopya’da bir keçi çobanı tarafından keşfedildiği söyleniyordu. Keçilerinin kahve kirazları yediğini gördü. Daha sonra davranışlarında bir değişiklik gözlemledi. Yüksek miktarda enerji kazandılar ve geceleri uyumadılar. Çoban, bulgularını yerel rahiplerle paylaştı ve sonra kahve çekirdekleriyle bir içki içtikten sonra bütün gece ayakta kalıp dua edebileceklerini fark ettiler. Ardından diğer Etiyopyalı rahiplere de yayıldılar ve medeni dünyaya ulaştı.

4. Kahve Olimpik sporculara yardımcı oldu

Brezilya, atletlerini 1932 Olimpiyatları için Los Angeles’a göndermeyi göze alamazdı, bu yüzden hükümet onları seyahatlerini finanse etmek için yolda satılan kahve dolu bir gemiye yükledi.

5. Mekke kahveyi yasakladı

Kahve 1511’de Mekke’de yasaklandı. Radikal düşünceyi ve tembelliği uyandırdığına inanılıyordu.

6. Krema ekleyin, kahvenizi sıcak tutun

Krema eklediğinizde kahve %20 daha uzun süre sıcak kalır.

7. Kötü kahve yüzünden boşanma

Eski Arap kültüründe, bir kadın kocasından ancak kahvesini beğenmezse boşanabilirdi.

8. İtalyanca “espresso”

Espresso kelimesi İtalyancadan gelir ve “ifade edilmiş” veya “zorla çıkarılmış” anlamına gelir. Espresso, çok sıcak suyun yüksek basınç altında ince öğütülmüş, sıkıştırılmış kahveden geçirilmesiyle yapılır.

9. Kahve bir meyvedir

Kahve çekirdekleri bir çalı üzerinde büyür. Onlar aslında onları meyve yapan bir meyvenin çekirdeğidir. Yeşil ve kırmızı olmak üzere iki ana fasulye çeşidi vardır.

Kahve bir meyvedir, kahvenin en ilginç gerçeği.

Kırmızı fasulyenin daha hoş bir kokusu vardır ve daha az asitlidir. Daha hafif kahveler üretmek için kırmızı fasulye kullanılır. Kahve çekirdekleri ne kadar uzun süre kavrulursa o kadar sağlıklı olurlar. Kafeinsiz kahve, çekirdeklerden kafeinin çıkarıldığı kimyasal bir işlemden gelir. Kafein daha sonra genellikle Coca-Cola’ya satılır.

10. Beethoven kahveyi severdi

Beethoven o kadar ateşli bir kahve aşığıydı ki, demlemesini yapmadan önce fincan başına 60 çekirdek sayardı.

11. En pahalı kahve kedi kakası ile yapılır

“Kopi Luwak” dünyadaki en pahalı kahvedir. Endonezya’dan gelir ve Asya Palmiye Misk Kedisi’nden sindirilmiş çekirdeklerden yapılır. Başka bir deyişle, kedi kakasından geliyor. Kilo başına 350 € ve üstü satılıyor!

12. Bir yıl kahve mi içiyorsunuz yoksa iPhone X mi?

Bir Amerikalı kahveye yılda ortalama 1.092 dolar harcıyor. Haftada yaklaşık 20 dolar. Bu da en yeni iPhone’un fiyatına yakın. Gençler genellikle yaşlılara göre kahveye daha fazla para harcıyor.

13. Adil ticaret kahvesi kaliteyi artırır

Adil ticaret kahvesi daha pahalıdır, ancak kahve çiftçileri üretkenliği ve kaliteyi artırmak için bu Fairtrade Premium’un en az% 25’ini harcar. Son üç yılda, Fairtrade sertifikalı kahve ürünleri 28 Great Taste Award kazandı.

14. 2 çeşit kahve vardır

Arabica kahvesi başlangıçta Arap Yarımadası’nda yetiştirildi, dolayısıyla adı. Robusta kahvesi daha dayanıklı bir bitkidir ancak iki kat fazla kafein içerir.

15. Avrupa kahveyi seviyor

Uluslararası Kahve Derneği’ne göre Avrupa, ABD’den daha fazla kahve ithal ediyor. Ayrıca Brezilya, kahvede önde gelen ihracatçı ülke konumundadır.

16. Büyük harcama yapanlar

“Big Four” kahve kavurma şirketleri – Kraft, P&G, Sara Lee ve Nestle – dünya çapında üretilen kahvenin yaklaşık% 50’sini satın alıyor.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %