KahveSağlık

Kahve İçmek İçin 11 İyi Sağlık Nedeni

Kahvenin Sağlınıza Faydaları

coffee-health-benefits-antioxidants

1. Ağrıyı Keser
İki fincan kahve, egzersiz sonrası kas ağrısını %48’e kadar azaltabilir.

2. Lif Alımınızı Arttırır
Bir fincan demlenmiş kahve, 20-38 gramlık alımın 1.8 gram lif katkısını temsil eder. 

3. Karaciğerin Sirozuna Karşı Koruma
Tabii ki, sadece alkol alımını da azaltabilirsiniz. Daha yakın tarihli bir başka çalışma da kahvenin karaciğerini korumanın yararlarını gösterdi. Yine başka bir çalışma, hem kahvenin hem de kafeinsiz kahvenin karaciğer enzim düzeylerini düşürdüğünü gösterdi.

4. Tip 2 Diyabet
Riskinde azalma günde 6 veya daha fazla bardak tüketenlerin diyabet riski %22 daha düşüktü. Harvard’dan Dr.Frank Hu tarafından yapılan son araştırmalar , tip II diyabet riskinin tüketilen her günlük fincan kahve için %9 azaldığını gösterdi. Kafeinsiz kahve riski fincan başına% 6 azalttı.

5. Alzheimer Hastalığı Riskinde Azalma
Kafeinin Alzheimer hastalığına karşı koruyabileceğine dair önemli kanıtlar vardır. Avrupa Nöroloji Dergisi’ndenYakın zamanda yapılan bir çalışma , kavrulmuş kahvede, hastalığa neden olduğuna inanılan beyin plakının birikmesini önlemekten sorumlu olabilecek bileşikleri de izole etmiştir. 

6. İntihar Riskini ve Depresyonu Azaltır
86.000 kadın hemşirenin 10 yıllık bir çalışması, kahve içenlerde intihar riskinin azaldığını göstermektedir. Dahiliye Arşivlerinden. Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir başka çalışmada, 4 veya daha fazla fincan kahve içen kadınların depresyona %20 daha az yakalandığını bulundu.

7. Parkinson Hastalığına Karşı Koruma 
Parkinson hastalığı olan kişilerin sağlıklı kardeşlerine göre sigara içen ve kahve içen biri olma olasılığı daha düşüktür. İsveç’te yapılan yeni araştırmalar bile kahve içmenin genetik faktörler devreye girdiğinde bile Parkinson riskini azalttığını ortaya koydu. Yine başka bir çalışma, EHT (kahve çekirdekleri içinde bulunan bir bileşik) ile kombine edilen kafeinin, genetik olarak Parkinson geliştirmeye yatkın farelere koruyucu faydalar sağladığını buldu.

8. Kahve İçenlerin Kalp Hastalığı Riski Daha Azdır

Koreli araştırmacılar, günde 3 ila 5 fincan kahve tüketen katılımcılarının kalp hastalığının başlangıç ​​belirtilerini gösterme olasılıklarının daha düşük olduğunu bulmuşlardır. Koreliler tipik olarak Batılılardan farklı bir diyete sahip oldukları için diğer diyet faktörlerine de dikkat edilmelidir. Brezilya’da yapılan daha yakın tarihli bir araştırma , günde en az üç fincan kahve tüketenlerin koroner arterlerinde daha az kireçlenme eğiliminde olduğunu buldu. 2019’da yapılan bir araştırma , günde 25 fincan kahve içen katılımcılar arasında bile kahvenin arterlerin sertleşmesine neden olmadığını doğruladı.

9. Kahve İçenler Daha Güçlü DNA’ya Sahip.

 Avrupa Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, kahve içenlerin beyaz kan hücrelerinin daha az spontan DNA iplik kopması örneğine sahip olduğundan, kahve içenlerin daha güçlü bir bütünlüğe sahip DNA’ya sahip olduklarını gösterdi.

10. Düşük Multipl Skleroz Riski 

Son araştırmalar, günde en az 4 fincan kahvenin, MS’nin gelişmesine ve tekrar ortaya çıkmasına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kahvenin, muhtemelen hastalığın gelişmesine yol açan sinirsel iltihabı önlediğine inanılmaktadır.

11. Kahve Kolorektal Kanser Riskini Azaltır 

Orta derecede kahve tüketimi bile kolorektal kanser gelişme olasılığını% 26 azaltabilir. Bu koruyucu fayda daha fazla tüketim ile artar.

 

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
1
Sevdim
1
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %