KahveSağlıkYaşam

Kahve İçmek Safra Taşını Önler mi ?

Bu haber, kahve içenler için şaşırtıcı bir sürpriz olabilir. Geçtiğimiz aylarda yapılan bir araştırmaya göre, kahve içmek safra taşı hastalığı ve pankreatit(pankreas iltihabı) gibi bazı sindirim bozuklukları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

cup-of-black-coffee-620x400-ss-noexp
Araştırmacılar Ne Söylüyor?

Araştırma, Kahve Bilimsel Bilgi Enstitüsü’nde (ISIC) yürütüldü ve aynı zamanda, kahve tüketiminin bağırsak mikroflorasını arttırmak ve bağırsak hareketliliğini desteklenmesi de dahil olmak üzere sindirim süreci üzerindeki diğer yararlı etkilerinin olduğunu vurguladı. İtalya’daki Milano Üniversitesi’nden yazar Carlo La Vecchia, “Veriler, kabızlık gibi yaygın sindirim şikayetlerine ve kronik karaciğer hastalıkları gibi daha ciddi durumların riskinde bir azalma sağlandığı gözlemleniyor” dedi.

laborant

Safra Taşlarına Neler Sebep Oluyor?

Bilmeyenler için safra kesesi hastalığı, safra kesesi veya safra kanalında safra birikmesinin neden olduğu, yetişkin nüfusun yaklaşık %10-15’ini etkileyen yaygın bir sindirim bozukluğudur.

Araştırmacılar, kahvenin safra taşı hastalığına karşı koruyabileceği mekanizmanın henüz bilmemekle birlikte, durumun riskinin günlük kahve tüketiminin artmasıyla azaldığını gözlemlediğini söylemiştir. Kafeinin riski azaltmasında büyük rol oynadığı düşünülmektedir, çünkü kafeinsiz kahvede aynı etki görülmemektedir.

3561d136fe0d93c2ab9dc570f3cac1

 

Kahve İçmek Sindirime Yardımcı Olur mu?

Tüketicilerin ve araştırmacıların ortak bir sorusu var. Kahvenin mide ekşimesi veya reflü hastalığı (GORD) ile ilişkili olup olmadığıdır. Az sayıda çalışma kahve içmek ve reflü hastalığı arasında bir ilişki olduğunu öne sürmekle birlikte, incelenen çalışmaların çoğu kahvenin bu koşulların ana tetikleyicisi olmadığını göstermektedir. Raporda ayrıca büyüyen bir sağlık ve beslenme araştırması alanı da gözden geçirildi: kahvenin bağırsak mikroflorası (mikroorganizma popülasyonları) üzerindeki etkisi.

5abcc38a631af0c2788b47a1

Son çalışmalar, yararlı bağırsak bakterileri Bifidobacterium spp popülasyonlarının kahve içtikten sonra arttığını göstermekterdir. Bulgular, kahvede bulunan diyet lifi ve polifenollerin mikroflora popülasyonlarının sağlıklı büyümesini desteklediğini gösterdi. Ek araştırma bulguları, kahve tüketiminin mide asidi, safra ve pankreatik sekresyonların salınmasını tetiklediği ve sindirimi uyardığı düşünülmektedir. Araştırmacılar, kahvenin diyetlerin en çok tercih edilen bileşenlerinden biri olduğunu ve sindirim üzerindeki etkisinin artan bir araştırma alanı olduğunu belirtti.

 

 

 

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %