KahveSağlıkYaşam

Kahve İçmek Tat Alma Duyunuzu Değiştirebilir

Bildiğimiz gibi kahve sadece bir içecek değil, kültürümüzün bir parçası haline geldi. Kahve hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak kahve sevginizin tat alma duyunuzu değiştirebileceğini biliyor muydunuz? Evet, bu garip gelebilir ancak son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, çok fazla koyu kahve içmek tat alma duyunuzu etkileyebilir.

cup-of-black-coffee-620x400-ss-noexp

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, kahve içtikten sonra yenilen tatlı yiyeceklerin daha da tatlı hissettirdiği bulundu. Bitter çikolata ve kahve ikilisini sevenler, artık ikisinin neden müthiş bir ikili olduğuna dair bilimsel bir açıklamaya sahipler. Aarhus Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kahvenin tat alma duyularınızı daha hassas hale getirdiğini gösteriyor.

laborant

Çalışmada, 156 deneği kahve içmeden önce ve sonra koku ve tat testine tabi tutuldu. Araştırmacılar koku duyusunda hiçbir değişiklik bulamadılarını, ancak tat duyusunun etkilendiğini keşfettiklerini söyledi.

Aarhus Üniversitesi’nde çalışmayı yürüten Doc. Doktor Alexander Wieck Fjaeldstad’da  “İnsanlar kahve içtikten sonra test edildiğinde, tatlıya daha duyarlı ve acı tatlara karşı daha az duyarlı olduklarını gözlemledik” diyor.

Kahvede kafeinin bir faktör olabileceği olasılığını ortadan kaldırmak için, araştırmacılar deneyi kafeinsiz kahve kullanarak tekrarladılar. Sonucun değişmediğini gözlemlediler.

VonShef-Gold-French-Press-Coffee-Maker-4

Alexander Wieck Fjaeldstad, “Kahvenin bu etkiyi yaratmasının sebebi muhtemelen içindeki bazı acı maddelerden kaynaklanıyor” diyor. Araştırmacıya göre çalışma, koku ve tat duyularımız hakkındaki bilgimizin yeni bir yönüne ışık tutuyor. Alexander Wieck Fjaeldstad’a göre, sonuçlar bize damak tadımızın nasıl çalıştığını daha iyi anlamamızı sağlayabilir.

“Zaten tat alma duyularımızın birbirini etkilediğini biliyoruz, ancak tatlı ve acı tat alma duyularımızın bu kadar kolay etkilenmesi şaşırtıcı.”

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %