KahveSağlık

Kahve Midemizi Rahatsız Eder mi?

Kahve, bir kahve sever için iksir gibidir! Ama hiç düşündünüz mü, neden midenizde sık sık rahatsızlık hissediyorsunuz veya gün boyunca, bir fincan kahveden sonra şişkin hissediyorsunuz.

Midenizde hissettiğiniz huzursuzluk kahve yüzünden olabilir!
5badf007ae784908f8db4ae7

Kahvenin sağlınıza fayda sağlayabileceği birçok yol olmasına rağmen, çok fazla tüketim de sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Uykunuzu gidermek ve vücudunuzu zinde tutmak gibi kahvenin bazı harika faydaları olduğunuda unutmayalım.

Antioksidanlar, kalp ve Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için egzersiz performansını iyileştirmek için ruh halini anında yükselterek sağlığınızın yanında zihinsel sağlığınızı da iyileştirmeye yardımcı olur.

a3e823a58d874934af2f38bf76c1e841

Ancak dedikleri gibi, her şey sadece ölçüsünde alındığında sağlığınız için iyidir. Çoğu insan kahve içmenin sindirim sisteminde rahatsızlığa yol açacağını düşünür, bu garip gelebilir, ancak kahvede bulunan bileşenler sindiriminizi etkileyebilir ve şişkin hissetmenize neden olabilir.

Kahvedeki kafein, uyanık kalmanıza yardımcı olan doğal bir uyarıcı olarak çalışır, ancak fazla kafein de şişkin hissetmenizin nedeni olabilir. Kafein, sindirim sisteminde kasılmalara ve rahatsızlığa neden olabilir.

uykusuzluk-1

1998 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kafeinli kahvenin kafeinsiz kahveye göre % 23 daha fazla uyarıcı olduğu gözlendi.

Çok sevdiğimiz kahvenin aslında sindirim sisteminizi bozabilmesinin bir başka nedeni de kahve asitleri, çalışmalara göre kahve birçok asit içerir. Bu da midede asit üretiminde önemli bir artışa yol açar.

Mide asitlerinin varlığı, bağırsaklarınızda hareket edebilmesi için yiyecekleri parçalamaya yardımcı olur. Kahve ayrıca mide ekşimesi semptomlarını şiddetlendirebilir.

a8a25d310562e015c51e8074742760c4

Şaşılacak bir şey yok, kafein ve kahve asitlerinin varlığı midenizi rahatsız eden tek etken değil, kahvenizdeki süt, tatlandırıcılar ve şeker gibi katkı maddeleri de midenizi rahatsız etmeye neden olabilir. Birçok kişi kahvesine taze krema ve çok fazla süt ekler, bu da laktoza tahammülsüz kişiler için mide ağrısı, şişkinlik ve ishal gibi sorunlara yol açabilir.

 

A woman is pouring Turkish coffee into a Turkish coffee cup.

 

Sonuç olarak, bir kahve hayranıysanız, bu vazgeçilmez lezzeti tamamen bırakmanız kolay olmayacaktır. Bununla birlikte, kahvenizin tadını çıkarmanın daha kolay bir yolu ise, kafeinsiz kahveler tüketebilir ya da kahvenize çok fazla katkı maddesi eklemekten kaçınabilirsiniz.

Kahve nedeniyle oluşan şişkinlikten kaçınmanın bir başka yolu, metabolizmanıza zarar verebileceğinden, aç karnına kahve tüketmemektir. Kahve içtikten sonra çok fazla rahatsızlık hissederseniz, mutlaka doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

 

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %