Genel

Kahve Nasıl Bulundu?

coffee-caffeinated-history

Petrolden sonra en fazla ihraç edilen ürün olan kahve, dünyadaki yasal olarak en değerli emtiadır. Kahveyi seviyoruz ve çok miktarda içiyoruz. Dünya çapında her gün 2.25 milyar fincan kahve tüketildiği tahmin edilmektedir. New Yorklular’ın diğer ABD şehirlerinden 7 kat daha fazla içtiği söyleniyor, bu yüzden Manhattan’ın her köşesinde bir Starbucks varmış gibi görünebilir. Ünlü Fransız yazar ve filozof Voltaire’in günde 40-50 bardak içtiği söyleniyor. Kahve, dünya çapında milyonlarca insanın hayatında günlük bir ritüeldir. Bu kafeinli fenomen tam olarak nerede başladı?

coffee-health-benefits-antioxidants

Yüzyıllardır süren yiyeceklerin çoğunda olduğu gibi, kahvenin başlangıçları gizem ve irfanla sarılır. Kahvenin, kahve çalılarının kırmızı meyvelerini yedikten sonra keçilerini  enerjiyle dolu bulan Kaldi adlı bir keçi çobanı tarafından keşfedilen popüler bir Etiyopya efsanesi var. Kaldi meyveyi kendisi de denedi ve benzer bir tepki gösterdi. Garip davranışlarına tanık olduktan sonra, bir keşiş meyvenin bir kısmını arkadaşlarına geri götürdü; onlar da geceyi uyanık ve enerjik geçirdiler. Tabii ki, kahvenin yüksek doz kafeine tepki gösterirlerdi. Bu doğal uyarıcı ayrıca, kahve meyvelerini böceklerden koruyan, doğuştan bir bitki böcek ilacı olarak da hizmet eder.

c017250e30f153842a896791e6bdaae8

Kahve bizim sabah içeceğimiz olmadan önce, çeşitli farklı preparatlarda ortaya çıktı. En temel, işlenmemiş formunda kahve, olgunlaştığında kırmızılaşan kiraz benzeri bir meyvedir; kahve çekirdeği kırmızı kahve meyvesinin merkezinde bulunur. Başlangıçta, meyveler protein bakımından zengin bir snack bar oluşturmak için hayvansal yağ ile karıştırıldı. Bir noktada, mayalı hamur, şarap benzeri bir karışım yapmak için kullanıldı; tesadüfen, kakao meyvesinden, çikolatanın ortaya çıkmasından önce benzer bir içecek yapıldı, bu da insanların özellikle yeni yollar bulma konusunda becerikli olduklarını gösteriyor. MS 1000 civarında ortaya çıkan bir başka içecek, fasulye ve gövde de dahil olmak üzere tüm kahve meyvesinden yapıldı. İnsanların bugün bildiğimiz gibi kahve yapma sürecinin ilk adımı olan kahve çekirdeklerini kızartmaya başlaması 13. yüzyıla kadar yapılmamıştı.

 

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %