Sağlık

Mikrodalgada Plastik Kullanmak Güvenli mi ?

Mikrodalgada Plastik Kullanılmalı mı?

mikrodalga2-m

Mikrodalga en iyi mutfak aletlerinden biri olabilir. Sadece tembellerin en iyi arkadaşı değil, aynı zamanda yiyeceklerinizi dünyadaki her şeyden daha hızlı pişirerek hayatınızı süper basitleştirirler.

Yemek pişirmek ve ısıtmak mikrodalga sayesinde çok kolay, ama çoğu zaman karıştırdığımız sorunlardan biri olan, mikrodalga için kullanılacak kabın türüdür. Mikrodalgada yemek pişirmek veya ısıtmak için kullanılan plastik kapların sağlıksız olduğuna dair birkaç söylenti var. Bazıları ise plastik kaplarda yemek pişirmenin uzun vadede insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeyeceğini söylüyor.

Plastik Kaplar Güvenli midir?

is-microwaving-food-unhealthy-featured

Şüphesiz, plastik kaplar mikrodalgada pişirmek ve ısıtmak için en yaygın kullanılan kaplardır. Plastik, kimyasal olarak hazırlanmış sentetik ve yarı sentetik bir malzemedir, bu da hafif ve dayanıklı olmasını sağlar. Aslında, yenilenebilir plastikler odun hamuru ve pamuklu kumaşlardan üretilir. Farklı amaçlar için kullanılan çeşitli plastik türleri vardır, ancak üçgen işaretli yemek pişirmek için kullanılan plastiklerin kullanımı güvenli kabul edilir.

Düşük Kaliteli Plastik Eşyalar Sağlığınızı Nasıl Etkiler ?

5e69f0e555428307c00e16e9

Mikrodalga, yemek pişirmek için aşırı ısı ve radyasyon kullanır. Bu ısı doğru ayarlanmaz ise plastiği eritebilir. Bu nedenle, mikrodalgada kullanılabilen ve ısıya duyarlı plastik kaplar kullanılması önemlidir. İnsanların plastik kapların sağlıksız olduğunu düşünmelerinin sebebi plastik yapımında kullanılan kimyasalların ısındığında yiyeceklerine geçeğini düşünmelerinden kaynaklanıyor.

Düşük kaliteli plastiklerin ısıtılmasıyla sıklıkla salınan bir kimyasal, ftalatlar olarak bilinen bir tür kimyasal olan Bisfenol A’dır (BPA). Plastikleri güvensiz yapan şey, hormonlarınızı etkileyebilen ve diyabet gibi yaşam tarzı bozukluklarına yol açabilen ve aynı zamanda uzun vadede üreme sağlığınızı da etkileyebilecek BPA salma riskidir.

Plastik Kap Kullanırken Akılda Tutulması Gereken İpuçları

raw_mikrodalga-firinlar-nasil-calisiyor_432929959

Son zamanlarda, fırınlar ve mikrodalgalar için kullanılan plastik kullanımında bir çok değişiklik ve gelişme olmuştur. Şirketler artık BPA içermeyen plastik üretiyor ve PP ve FDA (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından onaylanan diğer güvenli plastik formlarını kullanıyor. Bunun nedeni, sıcaklığın ftalatların ve BPA’nın gıdaya salınmasına yol açmasının ciddi sağlık bozukluklarına yol açmasıdır. Bu nedenle, PP mikrodalgada kullanılabilen plastik eşyalara gitmek veya hiç riske girmeden cam kap gibi alternatifleri kullanmak daha güvenli olacaktır.

Bunun dışında yinede ben plastik kap kullanıcam diyorsanız yiyeceklerinize kimyasal sızmayı önlemenin en iyi yolu birkaç şeye dikkat etmektir:

Plastik eşyalarınızdaki çizikler kimyasalların yemeğinize karışmasını sağlayabileceğinden çizik eşyalarınızı kullanmamızı tavsiye ederiz.

Plastik eşyalarınızı çizmemek için sert fırçalar kullanmadığınızdan emin olun.

‘Ben plastik kapta ısınmış yemek istemiyorum’ diyenler için mikrodalgada ısıtılmamış taze ve lezzetli yiyecekleri Caferise’da bulabilirsin!

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %