GenelSağlık

Mutlaka Denemeniz Gereken Sağlıklı Bitkisel Çaylar

Bitkisel çaylar yüzyıllardır herkes tarafıdan tüketiliyor.

Yine de isimlerine rağmen bitki çayları bildiğimiz çaylardan değildir. Yeşil çay, siyah çay gibi gerçek çaylar Camellia Sinensis adı verilen bitkinin yapraklarından demlenmektedir.

Bitkisel çaylar ise kurutulmuş meyveler, çiçekler, baharatlar veya bitkilerden yapılmaktadır. Bu da bitki çaylarının çok çeşitli tatlarda olabilmesine imkan sağlamaktadır.

Bazı bitki çayları lezzetli olmanın yanı sıra sağlığı geliştiren özelliklere de sahiptir. Aslında, bitkisel çaylar yüzlerce yıldır çeşitli rahatsızlıklara doğal yollardan çare olarak kullanılmaktadır. İlginç bir şekilde modern bilim, bitki çaylarının geleneksel kullanımlarından bazılarını destekleyen kanıtlar bulmaya başladı.

Sizin için bu çaylardan bazılarını listeledik.

  1. Papatya Çayı

Papatya çayı en çok sakinleştirici etkisiyle bilinir ve sıklıkla uyumaya yardımcı olarak kullanılır. Uykusuzluk çeken 34 hastada yapılan çalışmada günde iki kez papatya çayı içen insanlarda uykuya dalma ve kesintisiz uyku uyuma konusunda belirgin faydalar gözlemlendi.

2. Nane Çayı

Nane çayı, dünyada en çok kullanılan bitki çaylarından biridir. Yaygın olarak sindirim sistemi sağlığını desteklemek için kullanılıyor olsa da, aynı zamanda antioksidan, antibakteriyel özelliklere de sahiptir.

3. Zencefil Çayı

Zencefil Çayı

Zencefil çayı, hastalıklarla mücadele eden antioksidanlardan oluşan baharatlı ve lezzetli bir içecektir. Ayrıca iltihapla savaşmaya yardımcı olur ve bağışıklık sistemini uyarır. En çok mide bulantısı ve adet ağrısını hafifletmek için etkili bir çare olarak bilinir.

4. Ebegümeci Çayı (Hibiscus)

Bitkisel Çaylar | Hibiscus

Hibiscus çayı, ebegümeci bitkisinin rengarenk çiçeklerinden yapılır. Pembe-kırmızı bir renge ve ferahlatıcı ekşimsi tada sahiptir. Sıcak veya soğuk olarak içilebilir. Hibiscus çayı, yüksek tansiyon üzerinde olumlu bir etki bıraktığı gözlemlenmiştir.

5. Ekinezya Çayı

Bitkisel Çaylar | Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı, soğuk algınlığını önlediği ve kısalttığı söylenen son derece popüler bir bitki çayıdır. Kanıtlar, ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabileceğini ve soğuk algınlığının süresini kısaltarak semptomlarının şiddetini azaltabileceğini göstermiştir.

6. Ada Çayı

Bitkisel Çaylar | Ada Çayı

Ada çayı, tıbbi özellikleriyle bilinir ve bilimsel araştırmalar, özellikle beyin sağlığı için yararlarını destekler niteliktedir.

7. Rooibos Çayı

Bitkisel Çaylar | Rooibos Çayı

Rooibos, Güney Afrika’dan gelen bir bitki çayıdır. Rooibos, kırmızı çalı bitkisinin yapraklarından yapılır. Rooibos çayının kemik sağlığına ve kemik büyümesine fayda sağlayabileceği gözlemlenmiştir.

Özetle

İster çay tiryakisi ister acemi bir çay sever olun yukarıda listelediğimiz bitki çaylarını denemekten korkmayın. Buradan CAFERISE’ı indirerek en iyi demlenmiş bitki çaylarını deneyebilirsiniz!

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
2
Sevdim
1
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %