Kahve

Popüler Kahve Demleme Yöntemleri

Bütün kahve tutkunlarının bilmesi gereken kahve demleme yöntemlerini tek bir yazıda derledik. Bir barista gibi kahve yapmanız için işte gerekenler.

Chemex

Gastroshot-chemex-1

Kökeni 1940’lı yıllara dayanan Chemex, günümüzün en popüler kahve demleme yöntemlerinden biri. Bilinen kahve demleme yöntemlerine benzeyen Chemex’i özel kılan şey ise filtreleri. Chemex kahve filtreleri, normal filtrelerden ziyade daha farklı bir yapıda. Bu sayede Chemex ile 3 kat daha yoğun bir aromaya kahve demlemeniz mümkün.

Fotoğraf Referans : GASTROSHOT

Hario V60

8d53abfc92d25feab8d6cc80655a5bc5

Japonya’da kullanılmaya başlanan V60; hızlı, masrafsız ve pratik demlemesiyle öne çıkıyor. Hario isimli marka Cone Dripper’ı geliştirerek V60 dizaynı ile hayatımıza katılmıştır. V60, ismini 60 derecelik konisinden almakta. Kullanılan aparatların ve tekniğinin farklı olması V60‘ı diğer demleme yöntemlerinden farklı kılıyor.

French Press

maxresdefault

Her kahve tutkununun yakından tanıdığı kahve demleme yöntemi olan French Press ile devam edelim. Kahve demleme yöntemlerinin en pratiklerinden olan French Press, oldukça da ekonomik. Yapmanız gereken tek şey iri öğütülmüş kahvenizi koymak ve su eklemek. 4-5 dakika bekledikten sonra keyifle kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Aeropress

AEROBIE-aeropress_03

Aerobie tarafından 2005 yılında piyasaya sürülen Aeropress, diğer kahve demleme yöntemlerinin yanı sıra kahveyi basınçla demler. Güçlü bir vakum oluşturan Aeropress bu sayede suyun kahve çekirdeklerinin arasından geçmesini sağlar. Kahveyi hızlı ve pratik bir şekilde demleyip içmek isteyenler için bir vazgeçilmez olan Aeropress, Espresso’ya benzer bir kahve elde etmenizide sağlar. Bu demleme yönteminin en büyük dezavantajı ise kaliteli ekipman bulunamaması.

Moka Pot

10046194063_7a1a3ff6d4_c_visualhunt

1990’lı yıllarda Alfonso Bialetti tarafından hayatımıza sokulan Moka Pot, aluminyum ya da çelikten üretilir. Neredeyse her İtalyan evinde bulunan Moka Potun içine su koyulur ve ardından kahve filtresiyle birlikte yerleştirilir. Ocağın üstünde ısıtılarak yapılan bu demleme yöntemi, yoğun ve sert kahve severlerin vazgeçilmezlerindendir.

Syphon

coffeesyphon_12_1200x1200

Gösterişin hat safada olduğu kahve demleme yöntemlerinden biri olan Syphon, vakum pot olarak da biliniyor 1800’lü yılların başlarına Almanya’da icat edilen bu demleme yöntemi Japonya’da sık sık tercih edilmekte. Demleme yöntemini doğru bir şekilde uyguladığınız zaman karşınıza; berrak, yumuşak ve yoğun aromalı bir kahve çıkıyor.

Slow Drip

c23cb4303b84ff749d06fa28081a464a

Günümüzün popülerlerinden Slow Drip, Cold Brew ve Cold Drip olarakta bilinmekte. Yaklaşık 12 saat süren demleme işleminde soğuk su kullanılmakta. Uğraştırıcı olmasına rağmen bir o kadar da lezzetli olan bu demleme yöntemi, özel aparatlar gerektiriyor. Saatlerce süren bu demleme yönteminin sonunda hafif tatlı ve yoğun bir lezzet kazanan bu kahve, soğuk kahve severlerin vazgeçilmezleri arasında yerini korumakta. Bunlara ek olarak Slow Drip ile demlenen kahvelerin çok düşük asit seviyesine sahip olduğunu da söyleyelim.

Kahve demlemeyi öğrendiğimize göre, artık kahve bulmayı öğrenmemiz gerekiyor sizler için kahveyi daha rahat bulmanızı sağlayacak Caferise‘ı buraya bırakıyorum sizde kendinize en yakın kahveyi kolaylıkla bulabilirsiniz!

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
1
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

2 Comments

  1. Merhaba, Chemex başlığında kullanılan fotoğraf Gastroshot’a aittir. Fotoğraf sahibi olarak http://www.gastroshot.com linkini referans verebilirseniz seviniriz.

    1. Merhabalar, bilgilendirme için teşekkür ederiz. Referans verilmiştir.

Bir Cevap Yazın

0 %