Kahve

Sifon Kahve Makinesi ile Kahve Nasıl Demlenir

Sifon muhtemelen kahve demlemek için en heyecan verici yoldur. Sifon demleme,  vakum efekti ve bunu bu kadar heyecan verici kılan süslü görünümü laboratuar ekipmanlarını andırıyor. 19. yüzyılın başlarında Almanya’da icat edilen Sifon, tam gövdeli ve tam aromalı fincanlara yol açan tam daldırma demlemeli bir alettir. Sifon ile kahve demlemek biraz zor olabilir, bu yüzden sifonla kahve demleme adımlarına bakalım.

Sifon demleme nedir?

Bir sifon makinesinin temelde dört kısmı vardır; üst ve alt odalar, bir filtre ve bir ısı kaynağı. Demleme suyu alt bölmeye eklenir ve ısı kaynağıyla (ateş veya halojen ışınlı ısıtıcı) ısıtılır. Su yeterince ısındığında, gazlar buradan kaçmaya başlar ve daha sonra demleme suyunu üst bölmeye hareket ettirecek vakum oluşturulur. Üst hazne kahveyi demlemek için kullanılır. Demleme yapıldıktan sonra, alt odadaki havayı soğutacak olan ısı kaynağı kapatılır. Bu, kahveyi alt odaya çekecek başka bir vakum oluşturur ve kahve servis edilmeye hazırdır! 
Kahve pişirmek gerçekten karmaşık ve zor gibi görünse de, aslında o kadar da zor değil. Sadece buna aşina olmanız gerekir ve kahve demlemeye başlamadan önce sifonla birkaç kez demleme yapmadan boş haliyle kurcalamak iyi bir fikir olabilir. 

Sifon ile demleme adımları

1. FİLTREYİ TAKIN
syphon attaching filter - blog picture
Filtre, çekme ve huninin altına klipsini takmanız gereken bir zincire sahiptir.
2. SU EKLEYİN 
syphon adding water 2 - blog picture
İşlerin biraz daha hızlı olmasını istiyorsanız, önceden kaynamış su kullanın. Bu tarifte 300 gram su kullanacağız, bu yüzden bunu bir ölçekle ölçün. Suyu ekledikten sonra alt bölmenin dışını kurutun, böylece kürenin üzerine ısı uygulandığında küre çatlamaz.
3. SUYU ISITIN

syphon attaching the top part - blog picture

Alt odayı ısı kaynağının üstüne koyun. Isı kaynağını maksimuma getirin ve huniyi alt hazneye gevşek bir şekilde yerleştirin, böylece tamamen yapışmaz.

4. KAHVENİZİ ÖLÇÜN VE ÖĞÜTÜN

Suyun kaynatılması biraz zaman alabilir, bu nedenle kahvenizi ölçmek ve öğütmek için iyi bir zamandır. Bu tarifte 20 gram kahve kullanıyoruz. Oldukça kaba öğütün.

5. ÜST KISMI TAKIN

Su kaynamaya başladığında, huniyi alt odaya takın ve “sıkıca” bir araya getirildiklerinden emin olun.

6. KAHVENİZİ SUYA EKLEYİN
syphon adding coffee - blog picture
Üst kısmı doldurmak birkaç saniye sürebilir (alt bölmede her zaman bir miktar su vardır). Üst doldurulduktan sonra kahveyi suya ekleyin. Bir kaşık veya çubukla iyice karıştırın ve zamanlayıcıyı başlatın. 
syphon stirring coffee - blog picture
7. DEMLEMEK
syphon brew time - blog picture

1:30 dakika demleyeceğiz. 45 saniye sonra kahveye 2. iyi bir karışım verin.

8. ISIYI KAPATIN
syphon heat off - blog picture
9. DÜŞÜŞ
syphon draw down - blog picture

Isıyı kapattıktan sonra kahve tabana geri çekilir. Düşüş 1:00’a kadar sürmelidir. Böylece toplam demleme süresi 2:30 olacaktır.

10. KEYFİNİ ÇIKARIN!

Huniyi siyah tabana yerleştirebilir ve küreyi ısı kaynağının tepesinden çıkarabilirsiniz. Parçalar sıcak olabileceğinden ve sıcak olacağından dikkatli olun. Kahveyi cennetten bir gülümseme ile servis edin ve tadını çıkarın!

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %