GenelKahveYaşam

Starbucks’ın Tarihi

XG3uq5NGZ3VpVFqq-636875737577774975

İlk Yıllar

Starbucks Jerry Baldwin, Gordon Bowker ve Zev Siegl tarafından kuruldu ve ilk mağazasını 1971’de Seattle’daki tarihi Pike Place Market yakınında açtı. Üç Starbucks kurucusunun iki ortak noktası vardı; hepsi akademiden geliyorlardı ve hepsi kahve ve çayı severdi. Seattle’daki ilk mağazayı açmak için yatırım yaptılar ve borç aldılar. Herman Melville’in klasik romanı Moby Dick’teki ilk eşinin ardından “Starbucks” adını verdiler.

Kahve kavurma girişimcisi Alfred Peet, Starbucks’ın kurucularına büyük bir ilham kaynağı oldu. Peet, 1950’lerde ABD’ye kaliteli arabica kahveleri ithal etmeye başlayan Hollandalı bir göçmendi. 1966’da Berkeley, Kaliforniya’da birinci sınıf kahve ve çay ithalinde uzmanlaşmış küçük bir mağaza olan Peet’in Coffee And Tea’i açtı. Peet’in başarısı Starbucks kurucularını iş modellerini yüksek kaliteli kahve çekirdekleri ve ekipmanları satmaya dayandırdı ve Peet, Starbucks’a ilk yeşil kahve çekirdeği tedarikçisi oldu. Ortaklar daha sonra Hollanda’dan kullanılmış bir kahve kavurma makinası satın aldı ve Baldwin ve Bowker kendi karışımlarını ve tatlarını oluşturmak için Alfred Peet’in kavurma tekniklerini denediler.

1980’lerin başında, Starbucks Seattle’da en kaliteli taze kavrulmuş kahveleriyle rakiplerinden öne çıkan dört mağaza açmıştı. 1980’de Siegl başka çıkarlar peşinde koşmaya karar verdi ve kalan iki ortağı terk etti, Baldwin şirket başkanlığını üstlendi.

thehundreds42372

Howard Schultz Dönemi

1981’de Starbucks’ın damla kahve makinesi satın aldığı mutfak ekipmanı ve ev eşyaları üreten İsveçli bir şirket olan Hammarplast’ın satış temsilcisi Howard Schultz, şirketin siparişlerinin ne kadar büyük olduğunu fark etti. Schultz o kadar etkilendi ki Starbucks’ta kariyer yapmaya karar verdi ve 1982’de pazarlama müdürü olarak işe alındı. Schultz, ilk kez müşterilerin kaliteli kahveler hakkında bilgi eksikliği nedeniyle mağazalarda bazen tedirgin olduklarını fark etti. Mağaza çalışanları ile müşteri dostu satış becerileri geliştirmek için çalıştı ve müşterilerin şirketin ürünleri hakkında bilgi edinmesini kolaylaştıran broşürler üretti.

Schultz’un Starbucks’ın geleceği hakkındaki en büyük fikri, şirketin uluslararası bir ev eşyaları şovuna katılmak için onu Milano’ya gönderdiği 1983 baharında geldi. İtalya’da iken, ülkenin kafelerinden etkilendi ve Starbucks’ta benzer bir şey yapmayı düşündü. Ancak Baldwin ve Bowker, Starbucks’ın geleneksel iş modelinden çok fazla sapmasını istemedikleri için Schultz’un fikri konusunda hevesli değillerdi. Starbucks’ın kesinlikle bir kahve ve ekipman satıcısı olarak kalmasını ve espressos ve cappuccino servis eden bir kafeye dönüşmemesini istediler.

Baldwin ve Bowker’ı kafe fikrini benimsemeye ikna edemeyeceğini gören Schultz, 1985’te Starbucks’tan ayrıldı ve hemen başarılı olan ve hemen birçok şehre genişleyen Il Giornale adlı kendi kahve zincirini başlattı.

Mart 1987’de Baldwin ve Bowker Starbucks satmaya karar verdi ve Schultz şirketi hemen satın aldı. Starbucks markası altında tüm operasyonlarını birleştirdi ve Starbucks mağazalarındaki ek kahve, ekipman ve diğer eşya satışlarıyla iş için kafe konseptine bağlı kaldı. Şirket, 1992’de halka açıldıktan sonra da devam eden bir büyüme dönemine girdi. 1996 yılında Kuzey Amerika dışında mağazalar açmaya başladı. Ve Starbucks yakında dünyanın en büyük kahvehane zinciri haline geldi. 21. yüzyılın başlarında, Starbucks dünyanın dört bir yanındaki onlarca ülkede bulunmuş ve 30.000’den fazla mağaza işletmiştir. 2003 yılında kafelerinde yiyecek satmaya başladı. Schultz, 2016 yılında Kevin Johnson tarafından CEO ve 2018 yılında Myron Ullman tarafından başkan olarak değiştirildi. Dünyanın en büyük Starbucks’ı olan Starbucks Reserve Roastery, 2019’da Chicago’da açıldı.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %