SağlıkYaşam

Uyku Açmak İçin En Etkili 7 Yöntem

1- İKİ VEYA ÜÇ PORSİYON FİLTRE KAHVE İÇİN

1GuoQ6FKdEWpHb0C76YNVww

Tabiki kafein her kahvede var, fakat uykunuzu açmak için yeterli değil. Uykunuzu açacak yeterli enerjiye sahip olabilmeniz için en az iki veya iki buçuk porsiyon filtre kahve tüketmeniz gerekiyor. Bu porsiyonları tüketebilmek için lezzetli bir kahveye ihtiyacınız var. Art arda birden fazla kahve içebilmek için sağlam bir bünyeye ihtiyacınız var. Bunun yanı sıra 2 veya 3 porsiyon kahve satın almak, bunun yanı sıra kendiniz demliyor  veya kafeden hazır alıyorsanız bu sizin için çok masraflı olacaktır. Buda midenizin ve cebinizin hiç hoşuna gitmeyebilir.

2- SOĞUK SUYLA YÜZÜNÜZÜ YIKAYIN

5dca83360f25441d2885bcd4

Sabah yataktan kalktığınızda ruhunuz hala yatağınızda yatıyorsa veya günün sonunda uyuklamaya başladıysanız soğuk suyla yüzünüzü yıkamak kısa süreli bir şok etkisi yaratarak uykunuzu açacaktır ama unutmayın bu çok kısa bir süre. Bu sayede üstünüzdeki miskinliği atabilirsiniz. Soğuk suyun önemi vücut ısınızı değiştirdiği için daha çok etki etmesidir.

3- ŞINAV ÇEKİN

şınav-çekmenin-temel-kuralları-1

Kalktığınız zaman yatağınızın üzerinde veya yatağınızdan uzakta hemen bir şınav çekmek nabzınızın artmasına sebep olur. Bu sayede uyku modundan kurtulabilirsiniz. Soğuk kış günlerinde yorganın altından çıkmak istemeyenler için bire bir yöntem şınav çekmek vücut ısınızı arttıracağı için oldukça faydalı bir yöntemdir. Şınavınıza bir hedef koyarak yapmanız sizi daha fazla motive edecektir.

4- TEMİZ HAVA ALIN

1551A70C_temiz_hava

Saatlerce uykusuz kaldıysanız ve artık hiç bir şeye odaklanamıyorsanız açık havaya çıkmanız alacağınız oksijeni yüksek miktarda arttıracağı için kendinize gelmenizde yardımcı olur. Eğer hava soğuksa bu sizin için daha iyi olacaktır, üşüdüğünüz için uykunuz daha çabuk açılacaktır.

5- BULUNDUĞUNUZ ORTAMIN SERİN OLMASINA DİKKAT EDİN

depophotos_15063295_16_9_1580969171-880x495

Sıcak bir ortamda bulunmanız vücut ısınızı arttırarak daha çok mayışmanıza ve uykunuzun gelmesine sebep olacak. Dolayısıyla serin bir ortamda bulunmanız vücut ısınızı düşüreceği için daha dinç olmanızı sağlayacaktır. Bunu sağlamak için kış aylarında daha ince giyinebilir ve yaz aylarında ise klimalı bir ortamda bulunabilirsiniz. Ayrıca havasız bir ortam uykunuzun kalitesiz olacağını gösterir ve uykunuzu tam alamazsınız. Buda uyanınca kendinize gelmenizi zor bir hale getirir.

6- YÜRÜYÜŞ YAPMAK

yuruyus

 

Yürümenin spor açısından çok faydası olsada uyku açma konusunda da çok önemlidir. Uyandıktan sonra veya yorgunluğun arttığı bir akşamda kısa bir yürüyüş yapmak kendinize gelmenize ve yorgunluğunuzu atmanıza çok faydası olacaktır. Açık havada yaptığınız yürüyüş yaparken aldığınız oksijen beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Yürüyüş yaparken harcadığınız enerji ise daha fazla yorulmanızı değil, yorgunluğunuzu atmanızı sağlayacaktır. Çünkü insanın enerjisini sömüren şey çok hareket değil az harekettir.

7- DERİN DERİN NEFES ALIN

Derin nefes almanız vücudunuzdaki kan oksijeni seviyesini yükseltir. Bu olay kalp atış hızınızı yavaşlatarak kan basıncını düşürür ve kan dolaşımını iyileştirir. Bunun için çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Derin nefes alırken havayı göğüsünüze değil karnınıza çekmelisiniz. Bu egzersizleride oturduğunuz yerde kolayca yapabilirsiniz.

Düz oturarak, bu alıştırmayı 10 kez yapmayı deneyin:

  • Bir elinizi karnınızın hemen altında, diğer elinizi göğsünüzün üzerinde tutun. Havayı derin bir şekilde burnunuza çekin ve karnınızın elinizi dışarı itmesine izin verin. Bu esnada göğsünüz hareket etmemeli.
  • Daha sonra ıslık çalıyormuş gibi dudaklarınızdan nefesi verin. Havayı dışarı atmak için göbeğinizdeki elinizi kullanabilirsiniz.
  • Uyarıcı nefes olarak adlandırılan başka bir teknik, yogada hızlı bir enerji artışı ve daha fazla uyanıklık için kullanılır: Ağzınızı kapalı ama rahat tutarak, burnunuzdan hızla saniyede üç kez nefes alıp verin. Daha sonra normal nefes alın. Bunu ilk kez 15 saniyeye kadar yapabilir ve ardından bir dakikaya ulaşana kadar her seferinde beş saniye ekleyebilirsiniz.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsun?

İLGİNÇ
0
Sevdim
0
Bayıldım
0
Fena değil
0
Sevmedim
0

Bir Cevap Yazın

0 %